Zkouška na vraždu

Titul v originále: Rehearsal for Murder

Autor: Richard Levinson, William Link
Žánr: drama, detektivka, adaptace
Překladatel: Martin Novotný
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 2

Adaptace televizní hry Richarda Levinsona a Williama Linka (např. seriál Columbo), velmi úspěšných amerických autorů televizního detektivního a mysteriózního žánru.

Vzrušující „divadelní“ tajemná záhada, ve které se divadlo samo stává dekorací hry. Autor úspěšných divadelních her rozsvěcí pracovní světla na jevišti a připravuje se na první čtenou zkoušku své nové hry. Na scénu přicházejí herci, producent, režisér a další, kteří jsou s ní spojeni, a s jejich humorným (a naprosto skutečným) divadelním projevem roste celkové napětí.

Docházíme ke zjištění, že všichni zúčastnění, kteří jsou s touto novou hrou spojeni, byli zároveň aktéry jiné hry stejného dramatika. Na premiéře, přesně před rokem a v tomtéž divadle, byla zavražděna krásná představitelka hlavní role, která byla také snoubenkou dramatika. Jakmile se začne zkoušet nová hra, začínají se zároveň odvíjet i překvapivé souvislosti těchto lidí s vraždou. Rostoucí napětí dosahuje bodu varu díky překvapivým odhalením, jimž ostatní čelí ještě překvapivěji. Překvapivé, ale v podstatě logické zvraty staví na vyvrcholení a řešení. Autoři tohoto thrilleru měli přímou zkušenost s divadlem na Broadwayi a jejich dialogy srší zvláštním nádechem vtipu a reality. Jeden z nejlepších a nejnapínavějších divadelních thrillerů vůbec.

Televizní mysteriózní kriminální thriller byla poprvé vysílán americkou televizní stanicí CBS v květnu 1982, divadelní adaptace je uváděna po celých Spojených státech, každý rok se jedná o minimálně zhruba 2-3 provedení, v roce 2016 proběhlo velké turné po Velké Británii.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz