Zkáza Egopolis

Titul v originále: Zkáza Egopolis

Autor: George Agathonikiadis
Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 3

George Agathonikiadis (Řecko/Česko)

ZKÁZA EGOPOLIS

4 m, 3 ž (videoprojekce 2 m, 1 ž)

Poklidný život v nemocničním pokoji, kde leží dva pacienti, z nichž mladší čeká na mozkovou operaci, začínají rozrušovat dramatické události ve městě. Díky informacím od návštěvníků pokoje - Lékaře, Sanitáře, Sestry, svérázné Uklízečky a později i Ženy staršího pacienta - i z televizního vysílání se divák postupně zorientuje: Jsme v bezejmenné zemi, respektive jejím ohromném hlavním městě, v jejichž charakteristických rysech může divák poznat autorovo rodné krizí hluboce zasažené Řecko a Atény. Obraz společnosti, zkorumpované směrem nahoru a korumpující směrem dolů se může bohužel jevit povědomý divákovi řady dalších dnešních evropských zemí. Jakkoli všechny postavy sdílejí sžíravě ironický autorův názor na důvody hluboké krize jihoevropské země, jadrnost, s níž jej pojmenovávají, nemůže zakrýt jejich bezmocnost. Bude nutný drastický zásah zvenčí, aby se země probrala ze své mizérie? Ve hře k takovému zásahu dochází: Město, které jeden z pacientů přezval na Egopolis, obsadí nejmenovaná cizí mocnost. Okupace má od počátku až do konce bizarní průběh, v němž se s nadsázkou zrcadlí vyšinutí té druhé, zasahující „severní“ společnosti. Okupantský generál ve svých projevech k městu nejprve střídavě uráží domácí obyvatele a slibuje jim ráj na zemi, ale když se setká s odporem obyvatel, přejde k radikálnímu řešení. Nad nenapravitelně zdevastovaným městem bude na betonových pilotech postaveno město nové, v němž budou smět žít pouze okupanti. Výstavba pokračuje neuvěřitelným tempem a staré město se pomalu ponořuje do tmy… Společnost shromažďující se v nemocničním pokoji začínají rozdělovat postoje k novému režimu, tak jak se venku schyluje ke katastrofálnímu střetnutí…

Autor (1947) se narodil v Řecku, ale od dvou let žil v bývalém Československu. Studoval střední školu v Brně (design a kostýmní výtvarnictví) a v létech 1973 - 1977 studoval režii na FAMU. Poté pracoval v brněnském studiu Československé televize. V roce 1983 se vrátil do Řecka, kde mj. působil jako šéf dramatické tvorby v řecké televizi ET-1. V roce 1991 režíroval celovečerní hraný film Podzimní návrat / Returning in Autumn v koprodukci české a řecké televize. V posledních letech pracuje střídavě v Řecku a v Česku. Svou první hru Zkáza Egopolis napsal česky.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz