Živý obraz

Titul v originále: Stück Plastik

Žánr: groteska, tragikomedie
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

černá groteska

Hlavním protagistou této jedovaté grotesky je vystresovaný, přepracovaný manželský pár – ona je asistentka bláznivého konceptuálního umělce, on je deprimovaný lékař, který si chce vyléčit své zakomplexované ego jako lékař bez hranic, v oblastech postižených ebolou, aby se mu podařilo získat zpět respekt a obdiv své ženy. Na jejich syna začíná útočit puberta a skrývá se před světem v dámském oblečení…

Celkový stres a hustou atmosféru v rodině má vyřešit angažmá uklízečky Jessiky, která se má starat o domácnost i o syna. Brzy se z ní však stává hromosvod na všechny problémy, praktické i vykonstruované - se vším se jí svěřují, vše s ní řeší. Pro manželčina šéfa, angažovaného umělce se služka dokonce stává femme fatale – má jako performerka vévodit jeho živé instalaci kritizující kapitalismus, přičemž by před diváky i nadále uklízela zaneřáděná místa, aby upozornila na zbytečné plýtvání a konzumní styl života. Hranice ponížení nejsou ostré – jde konec konců o angažované umění. Málomluvná Jesicca, která si chce jenom hledět za peníze své práce a mindráky ostatních neřešit, je psychicky šikanována stále více, až jednoho dne uvaří a všem naservíruje výživnou polévku, po níž všichni ztratí vědomí či usnou – konečně je klid, nikdo netušil, co je Jessica opravdu zač.

Groteskní karikatura klasické frašky, v níž se spirála absurdit, podobně jako např. v Mayenburgově Perplexu, žene ještě o něco výš než u svých předchůdců. Nepřehlédnutelný je vliv Edwarda Albeeho, Yasminy Rezy či Harolda Pintera. Premiéra divácky úspěšné inscenace proběhla v rámci přehlídky F.I.N.D. v dubnu 2015 v berlínské Schaubühne a v autorově režii. Česká premiéra proběhla na malé scéně Východočeského divadla Pardubice v prosinci 2016 v režii D. Šiktance, poté hru uvedla např. DJKT Plzeň či JD Č. Budějovice.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz