Zimní host

Titul v originále: Winter Guest

Žánr: hra
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 4

Sharman Macdonald (Velká Británie)

ZIMNÍ HOST (WINTER GUEST)

z angličtiny přeložil Pavel Dominik

3 m, 5 ž

Hra ze současnosti o dvou dějstvích. Hra má větší počet protagonistů: Elsepth, její dcera Frances a její syn Alex, dále dvě starší přítelkyně Chloe a Lily, dva mladí chlapci Tom a Sam a dívka Nita. Hra se odehrává střídavě na pláži a v bytě v Yorkshire ve Velké Británii. Postavy vystupující ve hře spolu ze začátku zdánlivě nesouvisí, nicméně v průběhu hry se jejich osudy navzájem protkávají.

Chloe a Lily jsou přítelkyně v důchodu, které se v průběhu hry snaží dostat na pohřeb známého. Po dobu čekání na autobus spolu hovoří o dávných časech, vzpomínají na své zážitky a dodávají hře koření zkušeností viděných očima dvou starých žen, které stále mají chuť do života, třebaže jim k tomu chybí síly. Jejich často vtipné i sebe ironické rozhovory hru obohacují.

Tom a Sam jsou dva kamarádi ze školy, kteří si teprve začínají formovat názory na svět a mají typické problémy pubertálního věku, včetně zaujatosti a zvědavosti ohledně sexu.

Alex a Nita se potkávají na pláži a společně prožijí jeden den. Nita je energická, odvážná a poněkud bláznivá dívka, zatímco Alex se zdá být rozumnější, nicméně je poznamenán nedávnou smrtí svého otce a svým vztahem k matce. Oba mladí si však dobře rozumějí.

Nejvýznamnější postavy hry jsou matka a dcera, Elspeth a Frances. Ve svých hovorech umožňují náhled do komplikovaného vztahu mezi dcerou a matkou. Elspeth stále touží zasahovat do života Frances. Chce pro ni to nejlepší a trápí jí pocit, že ji Frances dostatečně nemiluje a nic pro ni nedělá. Frances je stále příliš raněna smrtí svého muže a matku která ji svými neustálými radami leze na nervy, zároveň miluje i odmítá.

Hra je zajímavá díky průřezu různými věkovými kategoriemi a s nimi spojenými zkušenostmi a názory na svět. Některá témata hry jsou vážná, nechybí však ani velmi vtipné a výstižné situace.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz