Žanna/Pak bude nový den

Titul v originále:

Žánr: hra
Překladatel: Marcela Magdová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 5

Jaroslava Pulinovič (Rusko)

ŽANNA / PAK BUDE NOVÝ DEN (ŽANNA)

přeložila Marcela Magdová

3 m, 5 ž

Další sociální drama mladé ruské autorky, žákyně Nikolaje Koljady, pochází z roku 2013. V jeho centru stojí úspěšná padesátnice Žanna, která se v devadesátých letech díky změně systému vypracovala z nemajetné dívky žijící v komunálce na váženou business lady. Má všechno, na co si jen vzpomene, až na to nejzásadnější - blízkost milovaného člověka. Už pět let žije s o generaci mladším mužem Andrejem, zaměstnaným v její firmě a pochopitelně požívajícím veškeré výhody, které přináší vztah se starší, dobře situovanou ženou. Andrej se ale za jejími zády už nějaký čas schází s mladou naivní studentkou Káťou, s níž nyní čeká dítě. Rozhodne se Žannu opustit. Právě tato výchozí situace hry vyvolá řetězec reakcí, které Žannu staví tváří v tvář totální osamělosti.

Všechny postavy, s nimiž je konfrontována, svým jednáním tuto osamělost jen stále více konkretizují. Postarší pseudoromantický podnikatel Vitalij v intimní chvíli bez ustání vypráví o tříleté dceři. Kolegyně Olga a Vika, lichotící své chlebodárkyni, sledují pouze osobní zájmy a za zády se Žanně vysmívají. Kluk z eskortu, jemuž Žanna nepatřičně vypráví o svém osudu, přišel také jen pro peníze. A nakonec i zakomplexovaný Andrej, který se k Žanně vrací zcela bez prostředků, s Káťou a čerstvě narozeným synem a žádá ji o finanční pomoc - nikoli však jako svoji milenku, ženu, náhradní matku, nadřízenou, nýbrž jako dobrosrdečnou starou paní, jež zůstala bohatá, ale úplně sama. V samotném závěru Žanna telefonuje svému známému a radí se s ním, jak se zbavit člověka rodičovských práv. Zdá se, že v jejích očích boj ještě neskončil…

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz