Zakopaný pes

Titul v originále: Eeen Hond begraven

Autor: Karst Woudstra
Žánr: komedie
Překladatel: Sylva Hulová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 1

Karst Woudstra (Nizozemí)

ZAKOPANÝ PES (EEN HOND BEGRAVEN)

přeložila Sylva Hulová

2 m, 1 ž

Komedie z roku 1989 o dvou dějstvích.

Odehrává se jednoho večera v bytě Petera. Nečekaně ho přijde navštívit jeho starší bratr Bart, kterého už dlouho neviděl. Bart přijel do Amsterdamu, aby zašel za svou známou z dovolené. Peter rozhodně nesouhlasí s tím, aby byl Bart nevěrný své ženě, a tak mu spolu se svou těhotnou-netěhotnou přítelkyní Muriël jeho dobrodružství překazí.

Když se Bart vrátí, chce si s ním Peter promluvit o jeho problematickém vztahu k jejich otci, kterého Peter považuje za přívržence nacismu, protože našel na půdě německé válečné noviny. Bart mu to vyvrací a chce odejít, ale Peter spolkne klíč od bytu. Bart ho donutí vzít si projímadlo a oba čekají, až klíč Petera zase opustí. Mezitím mu Bart čte pohádku, kterou znají oba z dětství.

Důležitou postavou je toulavý pes, který nenechá Barta na pokoji, pronásleduje ho a nakonec ho přejede tramvaj.

Karst Woudstra (nar. 1947) žije v Amsterodamu a patří k vůdčím osobnostem nizozemského divadla - je nejen režisérem, ale také dramatikem a překladatelem skandinávské dramatiky (Strinberg, Ibsen...). Jeho hra Een zwarte Pool (Černý Polák) byla vyhlášena nejlepší holandskou hrou roku 1992.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz