Žádná tragédie

Titul v originále: Žádná tragédie

Žánr: tragikomedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 1

Přemysl Rut (*1954)

ŽÁDNÁ TRAGÉDIE

Malý český Macbeth

3 muži, 1 žena

"Na pustém, hustě obydleném ostrově" odehrává se Rutova shakespearovská parodie a zároveň podobenství o malém českém macbethovi, občanu jménem Hrdina, jenž se pro svou typicky českou vlastnost, která v normalizační éře nabyla ochromujících rozměrů a komických podob - totiž pro strach - stane paradoxně pro společnost stejně nebezpečným fenoménem, jako jeho nestoudně odvážný a krutý shakespearovský předobraz.

Od chvíle, kdy se splní první temná věštba a pan Hrdina je díky svému strachu nejít na nadirigovanou domovní schůzi zvolen v nepřítomnosti domovním důvěrníkem, je jeho cesta vzhůru k nejvyšší funkci ve státě nezadržitelná. Průvodcem "kariérou" je i jemu Lady Macbeth: Paní Hrdinová má vždy dobrou radu pro každou příležitost - je však v povaze věci, že si její rady co chvíli odporují, neomylně však vedou ke zkáze všeho a všech. Hra byla napsána v roce 1988.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz