Ystäväni

Titul v originále: Ystäväni

Autor: Jari Järvelä
Žánr: hra
Jazyk: finština
Postavy: muži 2 ženy 1

Jari Järvelä (*1966, Helsinky, Finsko)

YSTÄVÄNI (MŮJ PŘÍTEL)

2 m, 1 ž

Järvelův text plný humoru a pochopení odkrývá situace, ve kterých oslavuje život, který charakterizuje jako nedocenitelný. Tento svět by byl mnohem krásnějším místem, kdyby všichni nechtěli něco jiného, než je jim nabízeno. Objevuje svět přátelství, který stále krásný je, ve kterém se vše dá vždy do pořádku.

Jesse Ström tráví noc plnou lásky v dřevěném domku s vdanou Maarit, když z ničeho nic projede stěnou buldozer. Muž za volantem je Honkamaa, Jesseho kamarád z dětství, léta se neviděli. Trojúhelník Jesse, Maarit a Honkamaa pak žije pod hvězdami, naplněn přátelstvím. Situace ale rozhodně není banální, i do idylického soužití nenápadně proniká svět kolem, ač se ho hrdinové zdají nevnímat. Celá óda na přátelství jako nejryzejší cit je zastřešena mottem: Příbuzné můžete vždy vyměnit, přátele ne!

Hra měla premiéru na podzim 2002 ve finském Národním divadle v Helsinkách.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz