Your Turn to Clean the Stair

Titul v originále: Your Turn to Clean the Stair

Autor: Rona Munro
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Rona Munro

YOUR TURN TO CLEAN THE STAIR (Jste na řadě s mytím schodů)

3 ženy, 2 muži

Hra se odehrává zejména na schodišti starého činžovního domu. Schodiště je stálým centrem sporů, které vyvolává prastará dáma, úzkoprsá maloměstská Mrs.Mackie, která hystericky dbá na to, aby nájemníci v dohodnutém pořadí a včas myli společné schodiště.

Postupně se seznámíme s dalšími obyvateli. Brian a Liza jsou manželé, jejich manželství však moc neklape - zejména Liza by neustále někam unikala, však také často bloudí náměsíčně domem, který najednou ožívá podivnými hlasy. Nejkonfliktnějším obyvatelem je Bobby - schody nikdy nemyje včas, pokud je vůbec myje, a má zřejmě nějaké nekalé kontakty s podsvětím. Dům doplňuje ještě Kay, svobodná matka s několikaměsíční dcerkou, která - jak se později ukáže, má jako každý v domě, své tajemství - je lesbička.

První část hry postupně odhaluje soukromí jednotlivých postav. Spojnicí je Liza, která hledá východisko ze svého vyprazdňujícího se vztahu - v retrospektivě se tak dozvíme, že se jedinkrát, notně opilá, vyspala s Bobbym. Ukáže se také, proč si její manžel tak urputně rozcvičuje prsty, měl je zlomené, protože ho přes ně praštila kladivem. Liza se také, stále pronásledovaná svými nejasnými touhami, vyspí i s Kay.

Zlom do hry přináší okamžik, kdy se náměsíčná Liza probudí na schodišti a u nohou má zkrvavenou mrtvolu Bobbyho. Než ale dovede Briana, mrtvola je pryč a Mrs.Mackie, která má ten den mýt schody, krev pečlivě smyje.

Lizina paranoia roste - ve snových sekvencích se jí zdá, že vidí všechny obyvatele domu společně ubíjet Bobbyho, jindy se jí zdá, že ho možná zabila ona sama, když náměsíčně bloudila domem. Fakt je, že Bobby dveře neotvírá a prý se po něm ptali nějací divní chlápci.

Nakonec Bobbyho najdou - skrýval se polomrtvý v přístěnku pod schody před svými kumpány, kteří ho přišli skutečně zabít. Dozvíme se, že to byla Mrs.Mackie, která se pokusila Bobbyho zabít. Liza jí totiž namluvila, že se Bobbyho chystá přerýt zahradu za domem a cosi tam vysadit. Jenže do zahrady zakopala Mrs. Mackie svého muže, když jí doma zemřel. Nešla pro doktora, protože zrovna měla mýt schody. A když se vrátila

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz