Wut

Titul v originále: Wut

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: ženy 1

Elfriede Jelinek(ová) (Rakousko)

VZTEK (WUT)

přeložili Marc Lusti a Libor Hubálek

variabilní obsazení

Stejně jako ve své předchozí hře na aktuální téma běženců Die Schutzbefohlenen (Prosebníci, 2014) vychází autorka z antického mýtu. Tentokrát o bohyni Heře, která nechá hrdinu Hérakla oslepit zlostí, takže v návalu vzteku pozabíjí svou rodinu. Dnes se bohové jmenují jinak, i bůh mladíků, kteří spáchali atentáty v Paříži. Slepá zlost zůstala a je tím efektivnější, čím modernější jsou zbraně.

Ve svém zlostném textu, který patří k jejím nejtemnějším, se autorka zabývá politickými událostmi dneška na pozadí dějin. Zlost se v textu vyjadřuje vícehlasně (jak už je u autorky zvykem, chórem) a v měnící se perspektivě formou islamistických teroristů (a jejich nenávisti k židům), formou zlostných německých občanů, individuálního narcistního urážení či brutálních bojů o rozdělení zeměkoule. Zlost se vyskytuje jako motor, který už po staletí žene lidi vpřed – většinou do děsných a zničujících konfliktů.

Jasně a obratně zobrazuje Elfriede Jelinek svou bezradnost, zaraženost a neschopnost slova k těmto zločinům a vrací se přitom zas a znovu k rozporu mezi náboženským zákazem zobrazování a spoustou obrazů na internetu, kde lze vidět atentáty, uřezané hlavy a další zrůdnosti téměř v přímém přenosu.

Jde o malý epos, který začíná v dávných časech a pokouší se popsat nepopsatelné a vybavit si to, co je nesrozumitelné.

Premiéra proběhla v Müncher Kammerspiele v dubnu 2016, tato inscenace patřila mezi finalisty soutěžní přehlídky německojazyčných inscenací Stücke 2017 v Mülheimu. Česká premiéra proběhla v podání spolku Kolonie v divadle Komedie v září 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz