Wrecks

Titul v originále: Wrecks

Žánr: monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1

Neil LaBute (USA)

WRECKS (VRAKY)

1 m

Edward Carr truchlí pro svou ženu, nad její rakví si připravuje svou smuteční řeč – je však zřejmé, že v této podobě ji na veřejnosti nepronese. Jeho manželství s Mary Jo budilo vždy pozornost, především pro velký věkový rozdíl patnácti let. Edward, nalezenec a selfmademan, „rozbil“ první Join svazek se švédským obchodníkem a celý následující život ji vroucně miloval, stejně jako ona jeho, protože „byla hodna lásky“. Spolu vybudovali své malé „království“, půjčovnu renovovaných veteránů, a kromě Joiných synů vychovali i dvě společné dcery. Ed je náruživý kuřák, (i během svého monologu si zapaluje jednu od druhé), a tak přijímá jako nespravedlnost, že Mary Jo jako první z nich dvou onemocněla rakovinou. Úlevou pro něho je, že i on tuto nemoc dostal a bude svou ženu brzy následovat. Když vzpomíná na poslední okamžiky své ženy, prozradí, že v tuto chvíli mu svěřila své tíživé tajemství: jako mladičká tajně porodila a odložila nemanželské dítě, což tehdy nebylo na americkém Středozápadě nic neobvyklého. Co se ale nikdy nedověděla bylo to, že pro jejího manžela – a syna – to žádné tajemství nebylo. Incest byl pro mladého i stárnoucího Edwarda nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s obrovským deficitem lásky, který oba před svým, nikoli náhodným, setkáním pociťovali. Moderní provokativní verze tématu Sofoklovy tragédie Oidipus Rex.

LaButeův monolog padesátníka měl premiéru v r. 2005 v Everyman Palace Theatre irském Corku, velkou popularitu si získalo hostování této inscenace s Edem Harrisem v jediné mužské roli v newyorském Public Theater o rok později.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz