Women Laughing

Titul v originále: Women Laughing

Autor: Michael Wall
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

(Ženy se smějí)

Hra z pozůstalosti předčasně zemřelého britského dramatika, který patřil k největším talentům 80. let.

Typické nedělní party na předměstí Londýna se účastní jen dva manželské páry. Hostitel Colin se snaží udržet konverzaci s hostem Tonym: zdá se, že oba jsou typickými představiteli střední třídy, snad obchodníci pracující pro velké úspěšné firmy... Oba - ač to nedávají najevo stejnou měrou - však znepokojuje smích, přicházející z kuchyně: Čím se to tak dobře baví jejich manželky? Brzy to Steph a Maddy Colinovi prozradí - ukázalo se, že oba muži začali chodit k psychoanalytikovi a momentálně se zúčastňují skupinové psychoterapie. Oba muži se začínají chovat trochu excentricky: Colin, vynervovaný ženiným smíchem, hodí po Steph sklenici s vínem, a Tony, když se rozhovoří o své psychoterapii přizná svůj problém: cítí opakované nutkání uškrtit svou ženu...

Ve druhém dějství se s oběma páry setkáváme na návštěvě v nervovém sanatoriu. Hospitalizovaný je tu Tony - chová se netečně. Colin baví svými historkami pacienty, když si však sundá plášť, ukáže se, že i on má na sobě ústavní prádlo. Tonyho žena Maddy se Steph přizná, že pomýšlí na rozvod. Když odejde, přizná Tony Steph, že svou nemoc z větší části předstírá - aby přinutil Maddy k větší účasti? Steph si naopak uvědomuje, jak mnoho pro ni znamená Colinova otevřená a veselá povaha, a přesto, že je jasné, že není zcela v pořádku, rozhodne se ho vzít domů. Všichni tři tančí tanec, který se kdysi dávno naučili na společné dovolené - opravdu se k nim nakonec připojila i Maddy?

Neokázalá hra plná drsnosti, ale i naděje, o "boji pohlaví" ve dvou zcela obyčejných, ba tuctových rodinách.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz