Womberang

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 8

Sue Townsend(ová) (Velká Británie)

WOMBERANG (DĚLOHBUCH)

2 m, 8 ž

Nevázaná komedie o (především) ženských záležitostech.

Poklid v čekárně u gynekologa naruší příchod nové pacientky. Jmenuje se Rita a zdá se, že je velmi výstřední. Je připravena nebrát si servítky a všechno všem říkat na rovinu, což se naučila během nedávné terapie na psychitriacké klinice, kam se dostala po vážné rodinné krizi. Rita je jako vítr, klidně si v čekárně zapálí, zastane se stařenky, která zapomněla přinést vzorek moči a z nudného nekonečného čekání se najednou stane nečekaně plodné setkání.

Rita rozproudí diskuzi, do které vtáhne každého. Následkem toho dojde k prudké hádce mezi párem jehovistů, kteří se přišli poradit o početí (James byl totiž přísně vychováván, neví, jak pohlavní akt vypadá a odmítá se o tom i bavit), a utlačovaná manželka Audrey prohlásí, že se chce od muže odstěhovat. Stará paní Conellyová se tak rozradostní ginem, který Rita nechá kolovat, že se rozhodne odložit korzet, který celý život nosila. Teď, když umírá na rakovinu dělohy, už skutečně není na koho a co brát ohledy. Nádavkem předvede tanec ve spodním prádle a protézu používá jako kastaněty. Do rozjásané čekárny vtrhne paní Cornwallisová z nemocniční administrativy. Gynekologova asistentka a Audryin manžel si totiž přišli stěžovat. Rita se ale nedá a ostatní pacientky ji ještě podpoří. Absolutní rozklad řádu a pořádku dovrší, když se Audrey a James rozhodnou usmířit (tentokrát je James ochotný nechat si poradit, jak na to), a to rovnou v převlékárně přiléhající k čekárně.

Konečně se ve dveřích objeví gynekolog. Podle všeho místo ordinování spal. Den může pokračovat podle plánu, hodinka pravdy, kdy se všichni uvolnili a byli ochotní se sami na sebe podívat jinýma očima, ale mnohé změnila.

Skvělá komedie byla uvedena v Londýně v roce 1980.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz