Wolf Hall

Titul v originále: Wolf Hall

Žánr: dramatizace
Překladatel: Michala Marková
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 10 ženy 10

Mike Poulton (Velká Británie)

WOLF HALL

přeložila Michala Marková

10 m, 10 ž

dramatizace románu Hilary Mantelové

Dramatizace populárního historického románu, jenž získal v roce 2009 prestižní literární cenu Booker prize. Klasický, mnohovrstevnatý příběh s barvitě vylíčenými postavami, zachycující v plné šíři celé jedno historické období.

Píše se rok 1528 a anglický král Jindřich VIII. prahne po mužském dědici, kterého mu jeho žena Kateřina Aragonská (z jejíchž dětí přežilo jen jediné, princezna Marie) už nemůže dát. Doufá, že mu prince porodí jeho vyvolená Anna Boleynová, k tomu by se ale potřeboval rozvést. Jeho doposud nepostradatelný kancléř kardinál Wolsey selže, není mu schopen rozvod zajistit. Ve chvíli, kdy Anglii hrozí nestabilita, neboť trůn si nárokují mnozí, na scénu nastupuje nový hráč, Thomas Cromwell: syn kováře, bývalý žoldák, obchodník se suknem a nyní již několik let pravá ruka kardinála. Tento muž (v osobním životě stíhaný tragédiemi v podobě smrti milované manželky i dvou malých dcer) svým přirozeným diplomatickým talentem králi dopomůže ke kýženému cíli. Přitom si s cílevědomou Annou vytvoří zvláštní vztah, který rozhodně není láskyplný, je však naplněný obezřetným respektem a vědomím, že jejich osudy spolu kdesi v hloubi souvisejí. Nevesele se uzavírá osud kardinála, který z Annina přičinění umírá v chudobě a v královské nemilosti. Jindřich nakonec získá ruku své vyvolené, ctižádostivá Anna dosáhne životního vrcholu, když je okázale korunována na anglickou královnu, a strmá kariéra charismatického Thomase Cromwella, šedé eminence tudorovského dvora, začíná.

Premiéra proběhla ve Stratfordu nad Avonou v divadle Swan v prosinci 2013.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz