Wir lieben und wissen nichts

Titul v originále: Wir lieben und wissen nichts

Autor: Moritz Rinke
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 2

Moritz Rinke (Německo)

MILUJEME A NEVÍME NIC (WIR LIEBEN UND WISSEN NICHTS)

z němčiny přeložila Iva Michňová

2 m, 2 ž

Dva páry, třicátníci, se setkají při výměně bytu. Hana musí na nějaký čas do Curychu, aby vedla zenový kurs pro přetížené manažery. Její přítel Sebastian má jet s ní. Předtím se však do jejich bytu nastěhuje informatik Roman, který má od zaměstnavatele za úkol pozorovat z jejich bytu satelit na oběžné dráze. Že byl propuštěn z práce, o tom zatím neví – to ví pouze jeho žena Magdalena, ale mlčí.

Romanova nevědomost je ovšem pouze jedním z bodů konfliktu, který autor nechává láskyplně i nemilosrdně kroužit kolem postav. Zahloubanému kunsthistorikovi Sebastianovi změna situace svědčí: studuje „šlechetné společnosti“ a naráží na nátlak moderního mobilního světa, v němž je sice pomocí PIN kódů a hesel přístup k různým informacím, jenom ne k sobě samému. V Romanovi, zarytém fanatikovi techniky a výkonnosti, okamžitě rozpoznává svého nepřítele. Současně nachází Hana, ne bez důvodu, zalíbení v Romanových znalostech a praktičnosti. A naopak Magdalena je téměř magicky přitahována Sebastianovou neukotveností a melancholií. Do té doby bublající vztahové krize rázem vybuchnou a eskalují v boj kultur, dokud dokonce nezazní výstřel z pistole...

Skvěle vystavěná a napínavá hra byla uvedena ve frankfurtském divadle Schauspiel v režii Olivera Reeseho v prosinci 2012.

Tato inscenace byla pozvána na festival nejlepších německojazyčných inscenací Mülheimer Theatertage 2013.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz