While the Sun Shines

Titul v originále:

Autor: Terence Rattigan
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 2

Terence Rattigan (Velká Británie)

WHILE THE SUN SHINES (ZA SVITU SLUNCE)

5 m, 2 ž

konverzační komedie

V souvislosti s celou řadou inscenací, které modernímu publiku nově objevují dílo dramatika Terence Rattigana (1911 – 1977), nasadilo Theatre Royal v Bathu roku 2016 tuto hru. V roce 1943, kdy byla napsána, se v režii významného divadelníka Anthonyho Asquitha stala velkým londýnským divadelním hitem, který autor už nikdy nepřekonal – postupně se na ni ale téměř zapomnělo, až přišla nynější kritikou vřele přijatá inscenace.

Žánrově jde o lehce sentimentální romantickou komedii, která dovedně pracuje s konverzačním i situačním humorem. Mladý šlechtic jménem Harpenden za druhé světové války slouží jako vojín v britské armádě – právě má ale opušťák a pobývá ve svém přepychovém bytě v Londýně, protože si má hned nazítří brát svou dlouholetou snoubenku Elisabeth, rovněž dívku z významného šlechtického rodu. Protože jde o svazek dávno domluvený, mají o něm oba své zprvu nevyřčené pochybnosti. Ty umocní náhodné setkání se dvěma příslušníky cizích armád (Svobodných Francouzů a americké), kteří se oba začnou Elisabeth dvořit. Situaci navíc komplikuje Harpendenova milenka Mabel Crumová, která se podezřele dobře zná i s nevěstiným vlivným a zvídavým tatínkem – a chybět nemůže ani nezbytný dokonalý komorník Horton. Po mnoha vztahových veletočích nakonec pravá láska zvítězí, ale čí vlastně?

Rattigan patří v britském dramatu 20. století k nejobratnějším řemeslníkům, hlavní předností této pravidelně komponované komedie jsou skvělé dialogy místy téměř wildovského rázu i vyrovnané herecké příležitosti pro středně velké obsazení.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz