Whatever Happened To Baby Jane?

Titul v originále:

Autor: Henry Farrell
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 6

Henry Farrell (USA)

WHATEVER HAPPENED TO BABY JANE (CO SE VLASTNĚ STALO S S BABY JANE)

1 m, 6 ž

dramatizace novely

Autor adaptoval svou novelu (1960), ale příběh proslavily také dva filmy (1962 a 1991), z nichž za pozornost stojí zejména ten starší, s Bette Davisovou a Joan Crawfordou, herečkami, které se nesnášely podobně silně jako hlavní hrdinky.

Dvě stárnoucí sestry spolu žijí osaměle ve starém hollywoodském domě, za jehož zavřenými dveřmi se odehrává drama, které má blízko k hororu. Starší sestra Jane, mohutně podporovaná otcem, ve slavných dobách vaudevillu vystupovala jako zpívající a tančící zázračné dítě. Časem ji ale předstihla Blanche, která se stala velkou filmovou hvězdou, pro Jane si ale v každé smlouvě vymínila alespoň malou roli. Po nehodě je ale Blanche upoutaná na kolečkové křeslo a zůstává zcela v moci své problémové sestry, která ji celý život nenáviděla, protože jí sebrala úspěch a milosrdně ji nechala žít z drobků spadlých pod stůl.

Jane sestru všemožně týrá. Děj se dostane do obrátek poté, co Jane zjistí, že Blanche chce prodat dům a sestru dát do ústavu. Snaží se vyhodit Ednu, jejich hospodyni a jediné spojení Blanche s vnějším světem, nedává sestře najíst, pak jí naservíruje jejího kanára nebo jí po vyhladovění nabídne otrávené jídlo. Jedinou nadějí na záchranu je dopis adresovaný sousedce a vyhozený z okna, ale ten se omylem dostane do rukou Jane. Ta se čím dál tím víc propadá do pošetilých představ o znovuvzkříšení své kariéry, což má za následek jednak závislost na alkoholu a jednak čím dál tím patrnější psychickou chorobu. Jane si podá inzerát, že hledá korepetitora pro plánované vystoupení v Las Vegas, a tak se do děje přimíchá neúspěšný mladý klavírista Edwin. Než dojde k okamžiku, kdy Jane Edwina napadne (tomu se ale podaří uniknout a celá hrůza skončí), vyjde najevo ještě nejedno rodinné tajemství a ze skříní vypadne (doslova) nejeden kostlivec. Pravda není tak úplně jednoznačná, jak se nejdřív zdálo. Dům vydá všechna tajemství, za dveřmi je policie a šílená Jane v dětských šatech pořádá večírek pro mrtvé hosty...

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz