What the Night Is For

Titul v originále: What the Night Is For

Autor: Michael Weller
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Michael Weller (USA)

WHAT THE NIGHT IS FOR (K ČEMU JE NOC)

1 m, 1 ž

Psychologická hořká komedie Michaela Wellera z roku 2002 se odehrává v noci v hotelovém pokoji někde na americkém Středozápadě. Setkávají se v něm po delší době dva nepříliš šťastní a vyrovnaní lidé středního věku: architekt Adam a učitelka Melinda (Lindy). Při pobytu Lindy v New Yorku před deseti lety spolu prožili intenzivní vztah ukončený Lindiným náhlým návratem domů. Adam se po letech váhání rozhodl Lindy vyhledat a ta ho pozvala na jednu noc do svého hotelového pokoje.

Postupně, po nejprve nemotorných a potom vášnivých pokusech o milostné sblížení se ukazuje, že Adam a Lindy od tohoto setkání očekávají každý něco jiného: Lindy snad symbolické ukončení jejich vztahu, zatímco Adam doufá v nový začátek. Dozvídáme se detaily z jejich života. Adam je nešťastně ženatý a má malého syna. Lindy je vdaná za majitele rodinné firmy na výrobu jízdních kol, má už větší děti, trpí maniodepresivními stavy a musí užívat silné utlumující léky. Ty si před tímto setkáním nevzala a její maniodepresivita hraje v průběhu noci významnou roli.

Adam se snaží Lindy přesvědčit, aby spolu začali nový život. Lindy váhá, i když je nešťastná se svým manželem, který právě zahajuje politickou kariéru mající zamaskovat jeho obchodní neúspěchy. Po telefonátu Lindy s manželem končícím jejím výbuchem vzteku je Lindy přesvědčená, že za ní manžel určitě přijede. Její a Adamova možná společná budoucnost se proto musí v krátkém zbývajícím čase rychle vyřešit…

Michael Weller vnesl do situace dobře známé z mnoha divadelních zpracování nový prvek v podobě Lindiných maniodepresivních stavů. Hra je chytře vystavěna a gradována. Pozoruhodné jsou také časté nenásilné změny tempa a nálad, od něžných milostných rozhovorů až po velmi vypjatou scénu Lindina záchvatu. Weller poskytuje hercům dvě velmi dobré příležitosti a hře nechybí ani vtipná místa. Umožňuje také divákům se zamyslet nad tématy možnosti nového začátku v životě a ceny, kterou je za to nutné zaplatit, pomíjivosti či trvalosti lásky i osamění.

Michael Weller (*1942) je broadwayský dramatik a scénárista. Z našeho pohledu je zajímavé, že se podílel na scénářích k filmům Miloše Formana Hair a Ragtime. Hořká komedie měla premiéru v Londýně v Comedy Theatre v roce 2002 s Gillian Andersonovou (hvězdou seriálu Akta X) a známým britským divadelním hercem Rogerem Allamem.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz