What Every Girl Should Know

Titul v originále: What Every Girl Should Know

Autor: Monica Byrne
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 4

Titul hry si mladá americká autorka vypůjčila od publikace Margaret Sangerové, nyní respektované, ale ve své době (hra se odehrává v roce 1914) mnohými opovrhované propagátorky sexuální osvěty a plánovaného rodičovství. Na příkladu čtyř dívek izolovaných od vnějšího světa zachycuje, jak z člověka neznalost činí optimální oběti manipulace a zneužívání.

Tři náctileté chovanky katolického nápravného internátu, kde se mají polepšit ze svého pohoršlivého jednání, žijí ve své společné cele mezi modlitbami, bohoslužbami prací v prádelně a nevinnými masturbačními rituály. Změnu s sebou přinese příchod nové spolubydlící Joan, která s sebou propašuje plakát Margaret Sangerové a s ním i zcela nové myšlenky. Ve snaze sloučit principy církevního drilu se svými životnímu zkušenostmi si z osoby Margaret Sangerové vytvoří svoji novou patronku. Nejdříve je to legrace, ale v jednom okamžiku dívky opravdu projdou jakýmsi mystickým vytržením a tím se jejich vztah s novou svatou zcela utvrdí. Dívky si navzájem píšou fiktivní dopisy z vymyšlené budoucnosti, ve kterých vystupují jako neohrožené hrdinky, cestují po světě a jednají podle svých vlastních divokých představ. Z dopisů vyplývají detaily jejich předchozích životů – všechny byly vystaveny traumatizujícím zážitkům (sexuální zneužívání, domácí násilí), ale místo aby byly chráněny jako oběti, vysloužily si trest. Když si svěří opravdu všechna svá tajemství, pochopí, z čí viny zemřela jejich předchozí spolubydlící. Teď už jsou dost silné na vzpouru…

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz