Wet House

Titul v originále:

Autor: Paddy Campbell
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

Paddy Campbell (Velká Británie)

WET HOUSE (ODMAŠŤOVNA)

4 m, 2 ž

Autorka ve svém textu zpracovává vlastní zkušenosti s prací v chráněném bydlení pro nenapravitelné alkoholiky. Obyvateli útulku jsou lidské trosky závislé na alkoholu, včetně pohledné těhotné mladé ženy. Autorka líčí bezútěšnost a zoufalost podobných míst, jež slouží jako placebo na černé svědomí společnosti, která si potřebuje nad odpadlíky umýt ruce. Autorka neztrácí humor, takže kromě naturalistických detailů jsme mj. svědky komického „striptýzu“, kdy se ošetřovatelé snaží přinutit jednoho z klientů, aby se vykoupal. Ani personál, který chod instituce zajišťuje, nepatří k elitám společnosti. Místo, kam byli nehodní uklizeni, se stává skvělým místem k vybití osobních problémů, územím, kam spravedlnost dobře nevidí a ani vidět nechce.

Do útulku přichází nový zaměstnanec jménem Andy. Právě skončil vysokou školu a je plný ideálů a odhodlání pomáhat. O obojí postupně přichází, stejně jako o své staré přátele, protože život venku je úplně jiný. Sám začne pít, aby se dokázal se svou novou prací a novou životní situací vyrovnat. Ve chvíli nepozornosti mu jeden klient ukradne kasu a kolega Mike, bývalý voják, násilník a piják, situace využije a jednoho klienta surově zmlátí. Andy ovšem nemůže nic říct, protože byl vlastně původcem celého problému a souhlasil s tím, že na chvíli, jakoby omylem, vypne bezpečnostní kamery. Andy se vzdává a z práce odchází, v útulku nechal své iluze, kromě zkušeností nezískal nic a nic se nezměnilo.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz