Wall, the Lake

Titul v originále: Zid, jezero

Autor: Dušan Jovanović
Žánr: hra
Překladatel: Richard Williams
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Dušan Jovanovič

THE WALL, THE LAKE (Stěna, jezero)

2 muži, 2 ženy

V anglickém překladu máme k dispozici tři hry nejvýznamnějšího současného slovinského dramatika. První z nich je až myticky temné drama dvou manželských párů, obývajících sousedící vily na břehu bledského jezera. Z rozhovoru, který vede Lidija se svou někdejší spolužačkou ve své polovině rozdělené vily, zatímco ve druhé ji "odposlouchává" Rudi (pokud ho z této činnosti nevytrhuje starost přítele lékaře o jeho zdraví), se divákovi skládá obraz tragédie, jež se před čtrnácti lety odehrála ve vedlejším domě: Známý malíř, někdejší donchuán, tam svou systematickou pomstou dohnal k šílenství svou nevěrnou manželku. Jediné noci pak za záhadných okolností zemřela nebo zmizela celá rodina a dům vyhořel do základů. Zachovaly se jen zázrakem malířovy obrazy, které opatřuje Rudi. Na břehu jezera se pak našla dvě novorozeňata, která neplodná Lidija adoptovala. Událost však zřejmě dovršila i rozklad jejich manželství: Rudiho patologická žárlivost se proměňuje v šílenství, děti se pro Lidiju stávají nejvyšším ospravedlněním - života i smrti.

Moderní legenda o vyšinutém lidství má tajemnou atmosféru, prosvětlovanou záblesky světla, odráženého třpytícím se jezerem.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz