Výmlat

Titul v originále: Výmlat

Žánr: groteska
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Tomáš Vůjtek

VÝMLAT

"Hrdiny" této černé komedie jsou manželé Ozi ("Kdysi dirigent oblastního orchestru. Nyní usedlý alkoholik.") a Cyli ("Kdysi zpěvačka tamtéž."). Ozi hledá po bytě plné láhve a třesoucíma rukama diriguje koncerty, které si pouští z magnetofonu. Cyli se umrtvuje prášky, krmí Oziho gulášem a citáty z bible a dochází do Sdružení přátel křesťanského zpěvu. Ironické věty a bonmoty, které po sobě manželé pálí, jakož i situace, kdy je Ozi přivolán, aby z Cyliny ložnice vyhodil úchyla, který - jak se později ukáže - byl objednaný doktor, ukazují, že se jedná o žánr na pomezí černé grotesky a crazy komedie.

Přijíždí Cylina sestra Gába ("Kdysi Oziho milenka.") a pitoreskní, absurdní děj pokračuje dalším dějstvím rodinné idyly: Gába s Ozim provozují milostný rituál - Ozi bičuje páskem její svlečený kožich, Gába sténá a oba si pateticky vyznávají lásku. Uprostřed místnosti překáží velký batoh Oziho a Cylina syna Petra, oba se ovšem nějak nemohou dohodnout, jak jejich syn vypadá a kolik je mu let. Gába vybaluje "dárky", jež našla před domem - Oziho papuč, kterým mrštil po doktorovi a "shodou okolností" i doktorovu hlavu, která se válela vedle něj. Reakce manželů je mírně řečeno vyhýbavá - nechtějí mít s hlavou, ostatně stejně jako s vlastním životem - nic společného ("Čas zahojí všechny rány, čímž zahladí všechny stopy. ...Už si na nic nevzpomínám."). Gába uloží hlavu do ruksaku. Ozi a Cyli postupně usnou, on ukolébán alkoholem, ona prášky. Přichází Petr, vybere otci z kapsy peníze, zakoketuje s tetou, popadne ruksak a odchází... "Hezky si to užij. Za nás. Za nás za všechny." přeje mu Gába temně.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz