Vortex

Titul v originále: Vortex

Autor: Noël Coward
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 5

Noël Coward (V. Británie)

THE VORTEX (VÍR)

5 m, 5 ž

veselohra

Hra, která v roce 1924 proslavila mladého, teprve 26-letého autora, se právě v poslední době vrací stále častěji na světová jeviště (naposledy v roce 2008 v londýnském divadle Apollo s Felicity Kendalovou v hlavní roli). Prostředí salonů 20. let ještě připomíná wildeovský svět, závoj duchaplnosti kolem protagonistů příběhu však Coward v závěru dramatu zcela strhává, aby odhalil jejich lidsky zranitelné a chybující jádro.

Nicky Lancaster, mladý poněkud labilní muž z lepší společnosti s uměleckými sklony a sklonem k narkomanii, se vrací z delšího pobytu v Paříži zasnoubený se sebevědomou a temperamentní mladou dívkou Bunty. Představuje ji své matce Florence, proslulé dámě ze společnosti, a otci, který se stahuje stále více do ústraní. Matka Nickymu na oplátku představuje svého mladého společníka Toma. Jenom její syn však zřejmě netuší, že Tom je Florencin nejnovější milenec. Navíc se ukáže, že Tom zasáhl předtím i do života Bunty. Při společném víkendovém pobytu ve venkovském domě Lancastrových se tyto vztahy nejen ozřejmí, ale i posunou ke svému bolestnému řešení: Bunty zruší zasnoubení, protože dá přednost zralejšímu Tomovi, Florence Toma a Bunty přistihne v choulostivé situaci a Toma vyžene, aby se ho vzápětí pokusila zavolat zpět. A svědkem této trapné scény je Nicky, který pochopí, že vše, co dříve považoval za pomluvy, má reálný základ. Jeho matka, když vyžadovala svobodu pro svoji vášnivou povahu, byla ve skutečnosti obětí vlastní ješitnosti, která jí nedovolovala přirozeně stárnout. V pudu sebezáchovy požádá Tom svou matku o pomoc: teprve poznání, jaké nebezpečí v podobě drog hrozí jejímu synovi, možná probudí Florencin mateřský cit. Postava oslňující dámy s problematickým charakterem je výtečnou příležitostí pro herečku v mateřském věku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz