Vor der Sintflut

Titul v originále: Pěred potopom

Žánr: groteska
Překladatel: Olga Radeckaja
Jazyk: němčina
Postavy: muži 7 ženy 2

Oleg a Vladimir Presňakovovi (Rusko)
PĚRED POTOPOM / VOR DER SINTFLUT / PŘED POTOPOVOU SVĚTA
7 m, 2 ž

Čtyřicátník Haon si koupí v supermarketu chipsy. Záhadný zaměstnanec ho přemluví ke koupi zcela speciálního balení, které obsahuje výhru - jachtu. Haon má být vyvoleným, který jako novodobý Noe přežije blížící se přírodní katastrofu. Po počáteční skepsi přijímá tuto roli a začne hledat vhodné kandidáty na svoji archu. Musí překonat četné byrokratické překážky, aby získal ze zoo některá exotická zvířata - největší trofejí se stává gorila Artur, kterou si Haon bere k sobě domů, nicméně manželka a syn se doma místo očekávaného balení na cestu věnují přípravě divokého večírku. Rozjíždí se konzumace listů koky, kvůli rušení nočního klidu přichází policista, zůstává však na večírku po požití zvláštního „hlávkového salátu". Gorila Artur nezůstává pozadu a v kokovém rauši filozofuje o smyslu bytí a o poslání a možnostech archy. Haon sleduje dění s rostoucím údivem a pochopí až příliš pozdě, že skočil na lep sofistikovanému reklamnímu gagu. Poslední slova tohoto finále patří opici: „Měřítkem pravdy je tvá duše - to je tvůj člun."
Úplný konec patří scéně, ve které Haon s manželkou a synem vyrážejí na lodi na dovolenou, nicméně ostatní považují plavidlo za opravdovou archu. Potyčka s policistou končí zatčením Haonova syna, gorila zůstává osamocena na lodi, začíná pršet.
Bratři Presňakovové, známí i s dřívějších her svým černým humorem, se zde groteskně a s kafkovskou absurditou trefují do dnešní doby plné katastrofických scénářů o blížícím se konci světa. Hra měla německou premiéru v březnu 2008 v Staatstheater Stuttgart.

Hru máme k dispozici v ruském originále a v překladu do němčiny.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz