Volcanic Eruptions

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 2

Robin Hawdon (Velká Británie)

ŘÁDÍ JAKO TAJFUN (VOLCANIC ERUPTIONS)

přeložil Martin Fahrner

6 m, 2 ž

komedie

Slavná herecká dvojice Rachel a John Dudleyovi mají manželství plné hysterických scén, rozchodů a návratů. Nezávisle na sobě a samozřejmě bez vědomí toho druhého se oba, se svými novými milenci, vydají strávit příjemný víkend ve venkovském hotýlku, kam kdysi jezdili spolu. Francouzský hoteliér Pierre Laroche (statečně, ale zcela marně zápasící s angličtinou), který už párkrát nájezd manželů Dudleyových zažil, se rozhodne udělat cokoli, aby se ti dva nepotkali a tentokrát k žádnému výbuchu nedošlo. Do hotelu se totiž chystá kritik ze samotných Timesů, Pierrova životní šance.

Hawdon ví, jak rozjet skvělou frašku a jak tempo neustále přiživovat novými a novými drobnými zvraty. Dveře se netrhnou, hosté jsou buď zamknutí v pokojích, nebo zatarasení na toaletách, na zahradě nebo v restauraci. Hrozící odhalení hasí nemožný personál hotelu kbelíkem plným ledu, takže půl osazenstva hotelu se neustále převléká, až nemá co na sebe. Hoteliér situaci průběžně komentuje, pyšný, jak ovládl cizí jazyk, neustále ale zaměňuje výrazy. Johna Dudleyho Pierre vydává za popeláře, Racheliina milence, za nerudného novináře a číšník je pravým novinářem považován za zdegenerovaného francouzského šlechtice. Hoteliér si dokonce vymyslí neexistujícího patrona šílenců, jehož svátek se dnes slaví, a proto je všechno hlavou vzhůru.

Přes veškerou námahu se Rachel a John stejně nakonec setkají a k hoteliérovu údivu se nepoperou jako obvykle, ale padnou si náručí a své milence, ruského milionáře a hollywoodskou hvězdičku, dají bez výčitek dohromady. To už ovšem nevydrží nervy těžce zkoušeného Pierra, všechny vyhodí, vynadá manželce a jako tečku za svou zkaženou kariérou vlepí kritikovi do obličeje talíř s jeho večeří.

Česká premiéra proběhla v červnu 2018 v Divadle Radka Brzobohatého.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz