Vlčí ukolébavka

Titul v originále: Wolf's Lullaby

Autor: Hilary Bell
Žánr: drama
Překladatel: Dáša Bláhová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 1

Hilary Bell (Austrálie)

VLČÍ UKOLÉBAVKA (Wolf´s Lullaby)

Překlad Dáša Bláhová

1 žena, 2 muži, 1 dítě

Příběh začíná vcelku banální situací. Lucy, dívenka asi desetiletá, ukradla něco v obchodě, a protože matka nebyla zrovna doma, byla odvedena na policejní stanici. Tam si ji matka také přichází vyzvednout a obviňuje policistu z neadekvátního jednání.

Tato událost však zdaleka nebyla náhodná. Lucy žije v podstatě sama se svou matkou, její otec, i když neustále tvrdí, jak velmi ji miluje, není často doma, zřejmě kvůli práci. Lucy je tak trochu problematické dítě - za jejím „zlobením" však tušíme upřímnou snahu získat pozornost obou rodičů, jejichž vztah je v hluboké krizi. I přesto, že jí oba tvrdí, jak ji milují, je od nich často peskována.

Pak je poblíž zabit dvouletý chlapec. Vyšetřování postupně zjistí, že Lucy byla jedním z dětí, které se v okolí pohybovaly. Situace začíná být vážná: Lucy, jak už se naučila, lže, mate stopy a tím na sebe stále více upoutává pozornost. Dokonce se pokusí svést vraždu na jiného kluka z okolí.

Postupně se odhaluje, že Lucy musela být vrahem. Rodiče jsou zděšeni a vztah to naruší definitivně - nejsou schopni pochopit, jak právě jejich dítě by mohlo někoho zabít. Varianta, kterou tvrdošíjně opakuje Lucy, však mnohé vysvětluje: prý ji už dlouho pronásleduje vlk, a ten, i přes její naléhání chlapce zakousl (chlapec měl na krku několik bodných ran, snad od nůžek). Vlk jako kdyby byl nějakou projekcí dívčiných úzkostí, obav o vztah rodičů i strach z toho, že pro ně nebude dost hodnou dcerkou (nad mrtvým dítětem byl nalezen zápis „Zabíjím, abych se mohl vrátit.").

Hra se uzavírá zvláštním obrazem: Lucy je ve vězení, kde nechce zůstat sama, protože se bojí, že za ní opět přijde vlk, zatímco její matka je sama doma a uklízí. A najednou je to ona, kdo slyší zuřivé nebezpečné vytí vlka, které po celou hru strašilo Lucy.

Hra dovedně využívá klišé duchařské detektivky pro hlubokou sondu do citlivosti dítěte, které si víc než sami rodiče uvědomuje stav, v němž žijí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz