Vincent in Brixton

Titul v originále: Vincent in Brixton

Autor: Nicholas Wright
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Nicholas Wright

VINCENT IN BRIXTON (Vincent v Brixtonu)

2 m, 3 ž

O podnájem u vdovy Ursuly Loyerové se uchází mladičký holandský obchodník s uměním jménem Vincent van Gogh. Ač Vincent neskrývá, že hlavním důvodem jeho žádosti je to, že se právě na první pohled zamiloval do Ursuliny dcery Eugenie, Ursula, ctihodná učitelka, jeho žádosti vyhoví pod podmínkou, že Vincent nebude své city Eugenii vnucovat ani vyjevovat. Stane se tak. Když Vincent po čase zjistí, že Eugenie má milence v druhém podnájemníkovi, začínajícím malíři Samu Plowmanovi, jeho příchylnost k domu v Brixtonu to nikterak nezmenší. Ve vášnivém rozhovoru totiž Ursule vyzná nakonec lásku. Stanou se z nich milenci. Další podnájemnicí se ovšem má stát Vincentova svérázná a rázná mladší sestra Anna. Ve svém slídilství velice brzy zjistí, jak se věci v Ursulině domácnosti mají, a vyzve Vincenta, aby se - stejně jako ona - odstěhoval.

V posledním obraze, odehrávajícím se o tři roky později se ukáže, že Vincent se podrobil. Z Ursuly je zlomená žena, Eugenie se Samem má již dvě děti. Sam přestal malovat, když viděl první Vincentovy kresby. Vincent, rozervaný vlastním nešťastným rozhodnutím se plně noří do své malířské posedlosti.

Hra pro jednu zralou herečku (45-50) a čtyři mladé herce kolem dvaceti.

Hra získala Olivierovu cenu 2003 za nejlepší hru uvedenou v Británii.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz