Víc

Titul v originále: Meir

Autor: Maria Tryti Vennerød
Žánr: hra
Překladatel: Eva Dohnálková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Maria Tryti Vennerød (Norsko)

VÍC (MEIR)

přeložila Eva Dohnálková

3 m, 3 ž

Brutální hra, kterou spolu hrají nejlepší kamarádky Ida a Benedikte, se vymkne kontrole a Ida se ocitá na policejní stanici. Policisté se ji snaží přimět k doznání, ale dívka odolává. Zároveň i novináři zacítí svoji šanci – příběh je pro ně sadistickým vyvrcholením žárlivé scény dvou lesbiček. Hra prozkoumává, s jakou nenasytností společnost nachází blesková řešení a jak jednoduchá je odpověď na otázku, kdo má být potrestán. Co je podstatnější – doznání nebo pravda?

Dramatička M.T. Vennerødová (nar. 1978) obdržela v roce 2005 nejvyšší ocenění udělované norským dramatikům – Ibsenovu cenu. Její debutová hra Víc byla poprvé uvedena v roce 2003 na norském divadelním festivalu. Od té doby napsala více než 10 her, které byly uvedeny v různých divadlech po celém Norsku a Švédsku. Její hry jsou přeloženy do 10 jazyků a dvě ze svých her také sama režírovala.

Scénické čtení proběhlo v květnu 2015 v Brně (Špitálka, divadlo Feste).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz