Venušin chomout

Titul v originále: The Venus Flytrap

Autor: Claire Luckham
Žánr: komedie, tragikomedie
Překladatel: Jiří Josek
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 4

Hra se odehrává v ringu na wrestling a vypráví příběh titulní postavy, Tanzi. Rodiče ji nutili chovat se jako tradiční žena a hospodyňka, ona se však stereotypům vzepřela a lidé ji považují za divošku a rebelku. Vezme si profesionálního wrestlera Deana Rebela a podporuje ho v jeho kariéře. Sama se postupně stává zápasnicí a šampiónkou v profesionálním wrestlingu. K zápasu vyzve i svého manžela – poražený zápasu musí poté vykonávat všechny domácí práce. Dean je poražen skokem a chvatem zvaným Venušin chomout…

V souvislosti s hlavním tématem je hra rozdělena na deset kol, každé z nich končí zazvoněním zvonce. Všichni protagonisté se nějak účastní zápasu ve wrestlingu (např. rozhodčí, rodiče Tanzi atd.), diváci fandí zápasníkům jako při skutečném zápase.

Hra byla uvedena v roce 1978 v Liverpoolu v Evereman Theatre pod názvem Tuebrook Tanzi, The Venus Flytrap, poté se dočkala velkého úspěchu v Londýně v roce 1980 pod novým názvem a bezpočet dalších uvedení.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz