Unter jedem Dach (ein ach)

Titul v originále: Unter jedem Dach (ein ach)

Autor: Eva Rottmann
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 3

Eva Rottmann(ová) (Švýcarsko)

UNTER JEDEM DACH – EIN ACH (POD KAŽDOU STŘECHOU – OU, OU)

2 m, 3 ž

Odehrává se děj této hry o touze ve snu, či ve skutečnosti? Christine pečuje ve venkvoském domě o svoji těžce nemocnou matku a o celou domácnost – nezbývá jí tak moc času na sebe samu ani na lásku. Když jednoho dne matka zemře, Christine zmizí neznámo kam.

Sourozenci Christine, muzikant Max a šťastně vdaná učitelka Franziska, přijedou do domu na pohřeb matky. Najdou zde pečlivě sepsaný „návod k použití“ pro otce. Najednou jsou Max s Franziskou konfrontováni s otázkou, zda jsou připraveni rezignovat na svůj dřívější život a starat se o svého otce. Vzniká tak řada konfliktů, problémů, nesvárů. Otec jim navrhne idylické a utopické řešení společného života na venkově, ten je však zcela odlišný, nekompromisní a tvrdý – Max místo hudby vydělává prodejem suvenýrů a Franziska již žije odděleně... A Christine? Našla na útěku konečně své štěstí? Odpověď souvisí se slibnou schůzkou v Paříži.

Autorka zobrazuje příběh o hledání štěstí v krátkých, často jednoslovných poetických replikách, scény jemně, ale precizně vykreslují kontrasty mezi ideálem a realitou – nejsou vystaveny chronologicky, a tak postupně odhalujeme osudy a duševní zákoutí postav. Máme tak postupně před sebou intenzivní a upřímný portrét jedné rodiny i otázky, do jaké míry jsou děti v dnešní stárnoucí Evropě zodpovědné za své rodiče a jak se v této situaci mohou seberealizovat.

Autorka (*1983) studovala v Curychu umění a účastnila se divadelních projektů, od roku 2008 se věnuje divadlu, kde např. spolupracuje i s mladistvými v rámci divadelní pedagogiky. Její hry zaznamenaly úspěchy – hra Unter jedem Dach (ein ach) byl pozvána na prestižní přehlídku Heidelberger Stückemarkt 2010, její další hry, Skills (Dovednosti) a Eidechsen und Salamander (Ještěrky a mloci) získaly dramatické ceny pro mladé autory.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz