Unscrupulous Murderer Hasse Karlsson

Titul v originále: Den samtvetslöse mördaren Hasse Karlsson

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Henning Mankell (Švédsko)

DEN SAMVETSLÖSE MÖRDAREN HASSE KARLSSON / THE USCRUPULOUS MURDERER HASSE KARLSSON (BEZOHLEDNÝ VRAH HASSE KARLSSON)

2 m , 2 – 4 ž (dvě role lze dublovat)

Hasse: „Proč člověk dělá věci, které dělat nechce?“

Hasse Karlsson jede mrazivou nocí za matkou, která je na smrtelné posteli. Když se autobus porouchá a on uvízne uprostřed lesů, vzpomíná na události, kvůli nimž se před šestadvaceti lety s matkou rozkmotřili.

Když bylo Hassemu třináct let, poznal se s chlapcem, který si říkal Vlaštovka. Chlapci se začali scházet u železničního mostu. Vlaštovka ale Hasseho brzy začal nutit do sázek, které se mu nelíbily, a dělat lumpárny lidem, kteří šli kolem jejich skrýše (např. hodit nic netušící Janine do domu mraveniště vykopané ze sněhu nebo jí natřít rybízové keříky fermeží). Hassemu se do těchto zlomyslných kousků nechce, nechápe, za co se chce Vlaštovka nevinným lidem mstít, ale nechce být za zbabělce a přijít o kamaráda.

Když se však ukáže, že Vlaštovka hodlá mstu dotáhnout do krutého konce, oznámí mu Hasse, že s tím nechce mít nic společného. Zvědavost mu ovšem nedá, a tak je svědkem toho, jak Vlaštovka lstí vyláká naivní, zbožnou Aurelii na oblouk mostu, a chce ji tam nechat umrznout. Hasse s Vlaštovkovým činem nesouhlasí, když ale Aurelie volá o pomoc, zacpe si uši a uteče. Druhého dne je Aurelie nalezena mrtvá.

Hasseho zanedlouho zjistí, že ho poblíž mostu viděla žena, která se také stala obětí Vlaštovkových lumpáren, a ta začne Hasseho vydírat. Zoufalý Hasse ukradne peníze z matčiných úspor. Když na to matka přijde, znamená to pro ni nejen obrovské zklamání, ale také přichází o svůj velký sen: zatímco kdysi pracovala na zámořských lodích, dnes vede bídný život uprostřed švédských lesů s psychicky nemocným manželem, a tak sní o tom, že jednou našetří na to, aby se s celou rodinou přestěhovala do Rotterdamu do blízkosti moře.

Ve hře se střídá vyprávění a úvahy dospělého Hasseho s událostmi z doby před 26 lety, kde vystupuje Hasse jako třináctiletý. Jde o tragický příběh na burkeovské téma „když dobří lidé nic nedělají, zlo vítězí“

Text je inscenován i jako hra pro děti od 10 let. Hra byla uvedena v Německu, Francii, Austrálii a na prosinec 2009 se připravuje rakouská premiéra. V Německu vyšla i jako nahrávka na CD.

Hru máme k dispozici v anglickém překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz