Unprotected

Titul v originále:

Autor: Esther Wilson, Tony Green, John Fay, Lizzie Nunnery
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

Esther Wilson(ová), John Fay, Tony Green, Lizzie Nunnery(ová) (Velká Británie)

UNPROTECTED (BEZ OCHRANY)

2 m, 4 ž

Hra vznikla sběrem dokumentárního materiálu z tisícovky rozhovorů a řadí se do proudu tzv. verbatim divadla. Jaké východisko sloužila smrt dvou pouličních prostitutek závislých na heroinu a snaha místních autorit zavést zónu legální prostituce (text vznikl v Liverpoolu).

Výše jmenované dramatičky a dramatikové spojili své síly a stvořili na základě rešerší a průzkumů mnohovrstevnatý text, který zkoumá aktuální dění, dokumentárním stylem nahlíží na události týkající se sexuálního průmyslu. Autoři tlumočí odlišné názory mnoha lidí (street-workery, policistu, politika a zákazníky), jichž se dotýkají navrhované liverpoolské zóny pro legální prostituci. Na základě tisícovky rozhovorů s obyvateli, sexuálními pracovníky, politiky, policisty a klienty tohoto průmyslu poskytuje tvůrcům zvolený formát znalost problematiky a možnost vytvořit dynamické, zasvěcené drama. Syrová forma vyprávěného divadla není založena na dialozích, mnohem víc se jedná o apelativní monology, jejichž prostřednictvím se tvůrci snaží jednak upozornit na zoufalou situaci žen v krajní nouzi (již nedokáže zvládnout ani rodina a z níž nemohou ideální východisko poskytnout ani sociální pracovníci), zároveň ale působí nesmírně silným, autentickým, tragickým příběhem. Osudy jednotlivých dívek se odhalují postupně, jako by ve vrstvách, a zpráva o způsobu jejich úmrtí přichází až na samém závěru.

Text byl poprvé uveden 10. března 2006 v liverpoolském divadle Everyman. Hra v roce 2006 na Edinburghském festivalu získala cenu Amnesty International´s Freedom of Expression.

Esther Wilson je dramatička a scénáristka, John Fay píše hlavně pro televizi (podílel se například na nejstarším britském daily-soap Coronation Street); píše pro divadla v Liverpoolu a okolí. Tony Green je pedagog a dramatik, Lizzie Nunnery píše pro divadlo, rozhlas a televizi.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz