Umbettung

Titul v originále:

Autor: Jens Albinus
Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 3

Jens Albinus (Dánsko)

UMBETTUNG (PŘEMÍSTĚNÍ)

2 m, 3 ž

tragikomedie

„Pekelná jízda jedné rodiny, odhalující komika, brutální sebepoznání.“

Zpátky domů, zpátky mezi své čtyři stěny, do nichž se zapsal život jedné rodiny. Každá místnost má svůj příběh, stala se dějištěm rodinných rozepří, lásky, bolesti, štěstí i neštěstí. Na počítači je ve formě fotek a filmů uloženo dětství tři dcer. Prostřední, Alma, před lety zemřela. Je to už dávno, co se rodina rozpadla, co vyprchal z domu společný život. Ještě se však zachoval ve svých pozůstatcích a ve vzpomínkách. Zůstali zde nejmladší sestra Liv a její otec Jørgen. Ti ještě bydlí v domě, v němž se život zastavil. Avšak život venku se řídí jinými pravidly a stále se mění – v sousedství vzniklo centrum pro uprchlíky. A cesta k němu si vyžaduje přemístění současného hřbitova. Má být přemístěn i hrob Almy…

Pro Liv je to záminka, jak svolat do domu setkání celé rodiny. A tak se po letech vrací excentrická matka Lili a její věčný soupeř, starší sestra Katie, jež žije na druhém konci světa. Památka Almy se brzy upozadí a vrací se staré konflikty. A zatímco jsou všichni znesváření, vyplouvají na hladinu díky Alminým ostatkům pravdy, jež byly dlouho potlačovány a skryty.

Jde o druhou autorovu hru dánského herce, režiséra a spisovatele, jenž se zapsal do povědomí diváků především hlavní rolí ve filmu svého přítele Larse von Triera Idioti (1998). Ve hře Umbettung si bere po vzoru Bergmana či Čechova na mušku rodinu a velmi vtipně a kousavě popisuje, jak se mohou stát základem vlastní existence životní lži, jež se za dlouhá léta nahromadily.

Komorní hru napsal přímo pro divadlo Schauspiel Köln, kde byla uvedena v lednu 2016.

Již připravujeme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz