Úklady a láska

Titul v originále: Kabale und Liebe

Autor: Friedrich Schiller
Žánr: tragédie
Překladatel: Josef Balvín
Jazyk: čeština
Postavy: muži 8 ženy 4

Friedrich Schiller (Německo)

ÚKLADY A LÁSKA (Kabale und Liebe)

Překlad: Josef Balvín

6 m, 3 žSchillerovo třetí drama patří do období Sturm und Drang (Bouře a vzdor), do doby, kdy je jeho tvorba diktována duchem nesouhlasu se společenskou situací. Hry svého uměleckého mládí dramatik později zakázal uvádět (ve snaze zduchovnit svou tvorbu dle ideálu antické klasiky). Paradoxně právě Úklady a láska se v průběhu následujících staletí staly Schillerovou nejuváděnější hrou. Snad i proto, že právě zakotvenost v reálném a drsně pojmenovaném světě sytí hru dramatičností.

Příběh Luisy, dcery z měšťanské rodiny a Ferdinanda, syna z nejvyšších kruhů, lze pokládat za obdobu nešťastné lásky Romea a Julie. Renesanční milence rozdělovala nenávist rodů. Luisa a Ferdinand patří do „občanského světa" - rozděluje je původ, předsudky, peníze a moc, společenské klima doby. Schillerovi milenci žijí ve světě, kde vládne přízemnost a malichernost - intriky, podvody, vypočítavost, kariérismus. Zneužít lze všechno a každého. I lásku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz