Über die Grenze ist es nur ein Schritt

Titul v originále: Über die Grenze ist es nur ein Schritt

Autor: Michael Müller
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 1

Michael Müller (Německo)

ÜBER DIE GRENZE IST ES NUR EIN SCHRITT (PŘES HRANICI JENOM KROK)

1 m, 1 ž

pojízdná hra pro mládež

"Víra je důležitá, to vám teda řeknu, v něco věřit dělá svět hezčí než o něm něco vědět.“ Autor těchto slov, postava Dede, ví, o čem mluví – je to teenager žijící na okraji společnosti v Hamburku. Spolu s matkou a sestrou Benediktou žijí napůl v ilegalitě, v neustálém strachu, že budou odhaleni - složitý život v cizí společnosti, ve škole, s novými přáteli, v zemi, jež permanentně signalizuje „Vstup zakázán!“ Mají za sebou dlouhou cestu, 7000 km přes africké pouště, z Ghany do Alžírska a poté do Evropy. Otec po cestě někam zmizel a jeho žena i děti na něj nadále čekají.

Druhou postavou je kamarádka Melle, s níž Dede přehrává i situace rodičů a další dílčí příběhy, postupně se dozvídáme více detailů také o jejich přátelství. Melle Dedemu pomáhá s jeho nelehkým životem. A jednoho dne musí matka do nemocnice a někam se vypaří i sestra Benedikta...

Hra střídá vyprávěné pasáže a dialogy, střídá rychle scény i předváděné postavy a soustředí se na život lidí, kteří byli nuceni předčasně dospět. Text využívá úzkého kontaktu s publikem, mladé diváky oslovuje, ptá se jich na jejich stanoviska apod. Hra je určena primárně pro mládež, nicméně tematicky je zaměřena na širší publikum. Je určena pro inscenace po školách, klubech, v případě hamburského projektu pro upravený autobus, Utopia-Mobil-Bus (zde premiéra v únoru 2011 v rámci hamburského Junges Schauspielhaus).

Tato pojízdná, po německých školách kočující inscenace se stala na festivalu v Mülheimu 2011 nejlepší německojazyčnou inscenací v kategorii her pro děti a mládež.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz