Tryst

Titul v originále: Tryst

Autor: Karoline Leach
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Svižně napsaná hra o střetu dvou protipólných povah, jejich neslučitelnosti a o nespravedlivém světě, ve kterém lhář vyhrává nad poctivcem.

George Love je sňatkový podvodník. Nic z jeho řečí a slibů není pravé, ani jeho jméno. Druhá postava, Adelaide Pinchin, Loveova poslední oběť, pracuje v kloboučnickém salónu (dobu děje má být v roce 1910). Po tetě zdědila pěkné malé jmění a cennou brož. George už je opět na mizině, nemá co jíst a vyhazují ho z nájmu, je třeba jednat rychle. Adelaide vypadá jako snadná kořist. Dvakrát se sejdou a George jí překvapí bláznivým návrhem, aby se tajně vzali a odjeli spolu z Londýna. Adelaide s sebou vezme svou šekovou knížku, protože bude potřeba změnit jméno její nositelky na paní Loveovou.

Po svatebním obřadu odjedou do přímořského městečka a ubytují se v ošklivém hostinci. Adelaide je zamilovaná a nevšímá si ničeho podezřelého, George podle svých osvědčených zkušeností hodlá manželce dopřát pořádnou svatební noc, aby měla na co vzpomínat. Adelaide se ale ostýchá a vyjde najevo, že za tím vězí nedůvěra sama v sebe - její otec si ji totiž vybral jako terč ponižování a tvrdil jí, že je tlustá a že nikdo jiný než on o ni nebude stát. George toto popře, přesvědčí ji o její kráse a doslova z ní udělá novou ženu.

Následující den jdou spolu do banky, vyberou peníze a Adelaide je svěří Georgovi. Ten se vymluví na bolest hlavy a jde zpátky do hotelu. Adelaide míří na poštu poslat telegram, aby se o ni rodiče nebáli. Geogre mezitím sbalí všechno, co má nějakou cenou, včetně hedvábné svatební blůzky a tetiččiny brože, a vyrazí na vlak. Cestou ho ale cosi přinutí jít zpět a vrátit aspoň brož. V hostinci se však srazí s Adelaide. George začne improvizovat a vymýšlet důvody, proč by žena měla zůstat doma a on jít ven. Adelaide všechny lehce zavrhne, snad kromě toho, že by si mohla dát koupel. George utéct nemůže, protože Adelaide si přála přepočítat peníze, jestli je v bance neošidili. Podvodník je v pasti. Situace se ale ještě zhorší, když si Adelaide všimne, že pár věcí chybí a že budou v zavazadle, s nímž se manžel při jejím příchodu chystal odejít.  Neváhá a vmete mu do tváře pravdu. Prokoukla, co je zač, že si vymyslel všechno o své práci v diplomacii, dalekých cestách a tetičce, která mu platí rentu, že se ji chystal okrást a že to jistě udělal už několikrát. Ale protože ji učinil na chvíli šťastnou, chce mu to oplatit. Neudá ho, zůstanou spolu, otevřou si kloboučnický salón. Všechno už si dřív naplánovala, jen k tomu nikdy neměla odvahu. To až George jí ukázal, že je takového snu hodna. Ona bude šít, on prodávat. Začnou spolu fantazírovat o budoucnosti. George chce dobýt město módy Paříž a pojídat kaviár, ale Adelaide by se spokojila s klientelou ze střední třídy. George připustí, že si část svého příběhu vylhal, kaje se, protože chtěl Adelaide zaimponovat, staré lži však rychle nahradí novými. Adelaide to pozná a řekne mu, ať si vezme peníze a jde. George to odmítne, už je mezi nimi něco víc, zamiloval se do ní, chce s ní zůstat.  Dochází ke smíření a vzájemnému vyznání. George pomáhá Adelaide s něžnými slovy a dotyky do koupele - a tam ji utopí…

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz