Tryst

Titul v originále: Tryst

Autor: Karoline Leach
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Karoline Leach(ová) (USA)

TRYST (DOSTAVENÍČKO)

1 m, 1 ž

Svižně napsaná hra o střetu dvou protipólných povah, jejich neslučitelnosti a o nespravedlivedlnosti světe, ve kterém lhář vyhrává nad poctivcem.

George Love je sňatkový podvodník. Nic z jeho řečí a slibů není pravé, ani jeho jméno. Druhá postava, Adelaide Pinchin, Loveova poslední oběť, pracuje v kloboučnickém salónu (dobu děje autorka určuje do roku 1910). Po tetě zdědila pěkné malé jmění a cennou brož. George už je zase jednou na mizině, nemá co jíst a vyhazují ho z bytu. Je třeba jednat rychle. Adelaide vypadá jako snadná kořist. Dvakrát se sejdou na oběd a pak jí George dá bláznivý návrh, aby se tajně nechali oddat a odjeli spolu z Londýna. Také Adelaide požádá, aby s sebou vzali svoji šekovou knížku, protože bude přece třeba změnit jméno její nositelky na paní Loveovou.

Vezmou se druhý den na úřadě, odjedou do městečka u moře a ubytují se v ošklivém hostinci. Adelaide je zamilovaná a ničeho divného si nevšímá. George podle osvědčeného jízdního řádu hodlá tzv. manželce dopřát pořádnou svatební noc, aby měla na co vzpomínat. O svém svůdcovství má vysoké mínění. Ostatně dělat dobrý dojem na ženy ve všech disciplínách je jeho živnost. Adelaide se ale ostýchá a vyjde najevo, že je za tím její nedůvěra sama v sebe. Její otec si ji totiž vybral jako terč svého ponižování, vnucuje jí představy, že je tlustá a nikdo než on o ni nikdy nebude stát. George Adelaide řekne, že to není pravda, přesvědčí ji o její kráse a doslova z ní udělá novou ženu. Nakonec podle Adelaidina přání spolu hrají až do rána karty.

Dalšího dne spolu jdou do banky, vyberou peníze a Adelaide je svěří Georgovi. Ten se vymluví na bolest hlavy a jde zpátky do hotelu. Adelaide míří na poštu poslat telegram, aby se o ni rodiče nebáli. Geogre mezitím sbalí všechno, co má nějakou cenou, včetně hedvábné svatební blůzky a tetiččiny brože, a vyrazí na vlak. Cestou ho ale cosi přinutí jít zpět a vrátit aspoň brož. V hostinci se však srazí s Adelaide. Geogre začne improvizovat a vymýšlet další a další důvody, proč by žena měla zůstat doma a on jít ven. Adelaide všechny lehce zavrhne, snad kromě toho, že by si mohla dát koupel. George jde nosit vodu, ale utéct nemůže, protože Adelaide si přála přepočítat peníze, jestli je v bance neošidili. Podvodník je v pasti. Situace se ale ještě zhorší, když si Adeilaide všimne, že pár věcí chybí a že asi budou v tom zavazadle, se kterým se manžel při jejím příchodu chystal odejít. Neváhá a vmete mu do tváře pravdu. Prokoukla, coje zač, že si vymyslel všechno o své práci v diplomacii, dalekých cestách a tetičce, která mu platí rentu a že se ji chystal okrást a že to jistě udělal už několikrát. Ale protože ji učinil na chvíli šťastnou, chce mu to oplatit. Neudá ho, zůstanou spolu, otevřou si kloboučnický salón. Všechno už si dřív naplánovala, jen k tomu nikdy neměla odvahu. To až George jí ukázal, že je takového snu hodna. Ona bude šít, on prodávat. Začnou spolu fantazírovat o budoucnosti. George chce šít jenom pro ty nejbohatší, dobýt město módy Paříž a pojídat kaviár, ale Adelaide by se spokojila s klientelou ze střední třídy a s nedělním hovězím. Geogre připustí, že si část svého příběhu vylhal, ano, kaje se, protože chtěl Adelaide zaimponovat… staré lži však rychle nahradí novými. Adelaide to pozná a řekne mu, ať si vezme peníze a jde. George to odmítne! Říká, že už je mezi nimi něco víc, zamiloval se do ní, chce s ní zůstat. Dochází ke smíření a vzájemnému vyznání. George pomáhá Adelaide odstrojit se, aby mu pak mohla ukázat, jak jí sluší nová noční košilka. S něžnými slovy a dotyky pomůže Adelaide vstoupit do koupele… a tam ji utopí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz