Trust

Titul v originále: Trust

Autor: Paul Weitz
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Paul Weitz (USA)

TRUST (DŮVĚRA)

2 m, 2 ž

temná komedie

Ovládat, nebo být ovládán? Pohádkově bohatý Harry vede značně neuspokojivý vztah se svojí ženou Allezou. Jednoho dne se přijde odreagovat do sadomasochistického salónu, v němž pracuje Prudence, jeho někdejší spolužačka a idol školních let. Harry s ní chce navázat vztah, Prudence o Harrym vypráví svému partnerovi Mortonovi, naprosté společenské trosce. Morton se rozhodne Harryho vydírat – když mu zaplatí třicet tisíc dolarů, neřekne Aleeze o jeho návštěvě v SM salónu… Zápletka je založena na ústředním motivu vzájemné důvěry (nebo spíš nedůvěry) a neschopnosti normálně komunikovat. Každý ze čtveřice je v něčem nenormální, každý se potácí mezi touhou ovládat a být ovládán. Autor analyzuje partnerské vztahy a baví se jejich nefunkčností – boháč Harry se snaží vytvořit ideální podmínky své ženě, ta je tím ale frustrovaná; Morton u sebe drží Prudence jen soustavným ubíjením jejího sebevědomí. Oba páry vědí, že se k sobě nehodí – zatímco Harry se bojí, že jejich rozdíly je od sebe odpuzují, Morton tvrdí, že se s Prudence díky nim skvěle doplňují. Nerovnoměrnosti mají paralelu v sexuálních motivech – ve hře na sadistu a masochistu… Hra je označena jako „temná komedie“ – na závěr se Prudence a Harry pokusí o vztah a Aleeza konečně nachází náplň života jako domina v salónu (místo vezme po Prudence).

Hra měla premiéru na Off-Broadwayi v divadle Second Stage v roce 2010 (rež. Peter DuBois)

Autor pochází z umělecké rodiny, poprvé na sebe upozornil jako spoluautor scénáře k filmu MravenecZ, na němž pracoval mj. se svým bratrem Chrisem. Režíroval teenagerovskou komedii Prci prci, prcičky (1999). Největší kritické ohlas získal za spolurežii filmu Jak na věc, jeho (a bratrův) scénář pak byl nominován na Oskara. Pak se tvůrčí dráha bratří rozdělila, Paul od té doby natočil několik snímků, psal i pro televizi. Na svém kontě má i několik divadelních her (mj. Roulette, Privilege, Show People), přičemž všechny byly premiérově uvedeny na Off-Broadwayi.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz