Trojská trilogie

Titul v originále:

Autor: Koos Terpstra
Žánr: hra
Překladatel: Sylva Hulová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 4

Koos Terpstra (Nizozemí)

TROJSKÁ TRILOGIE (ANDROMACHA, NEOPTOLEMOS, TRÓJA)

z holandštiny přeložila Sylva Hulová

3 m, 4 ž

Poutavá variace na antické téma. Možno hrát jako celek i po jednotlivých částech.

Hlavní postavou celé trilogie je Andromacha a její těžký životní úděl. Žena Hektora, kterého zabil Achilleus v souboji před Trójou, je přivedena jako válečná kořist a otrokyně do domu Neoptolema, což je ironicky právě Achilleův syn.

V první části zabíjí Hermionu, Neoptolemovu ženu. Ta obvinila Andromachu, že očarovala jejího manžela a způsobila jí neplodnost. Když Neoptolemost na několik dní odjede do delfské věštírny, přikáže ji odjet a už se nikdy nevracet. Při tomto komplotu jí pomáhá její otec, Meneláus. Hrozí Andromaché, že zabijí jejího synka, kterého má s Neoptolemem. Když to pak Hermiona přes své záruky učiní, Andromacha ji na oplátku vezme život.

V druhé části se vracíme do doby, kdy přivedli Andromachu k Neoptolemovi. Aby si ji vzal jako válečnou kořist z Tróje, mu přikázala sama bohyně Artemis. Oba vidí, v jaké paradoxní a kruté situaci se ocitli. Jediné, co mohou po dlouhém vzájemném zápase udělat, je zapomenout na minulost. Vždyť Neoptolemus zabil jejího synka u Tróji a ona se teď má stát jeho milenkou! Dokázala však získat jeho srdce a nakonec mu také porodila syna.

Třetí část nás zavádí do válečné Tróji. Hektorova sestra Kasandra a jeho matka Hekabé dělají společnost Andromaché, když její muž vede trojská vojska do boje. Všichni už mají dost nekonečné války: Andromacha chce Hektora zpátky a Kasandra jí v tom má pomoci. Jejím předpovědím už dávno nikdo nevěří, protože ji bohové prokleli. Přesto stále vidí do budoucnosti a Andromacha jí jako jediná uvěří, že Hektor zemře. Snaží se tomu zabránit, ale Hektor musí postoupit duel s Achilleem, který zabil Andromaché otce a sedm bratrů. Hektorova matka Hekabé je jediná, která ještě věří ve smysl vedené války a po Hektorově smrti důstojně odchází připravit jeho pohřeb.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz