Trip To Bountiful

Titul v originále: Trip To Bountiful

Autor: Horton Foote
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 3

Horton Foote (USA)

THE TRIP TO BOUNTIFUL (CESTA DO BOUNTIFUL)

6 m, 3 ž, kompars

Stárnoucí vdova paní Wattsová žije se svým synem a snachou v třípokojovém bytě v texaském Houstonu. Připadá si na obtíž a trpí přísným a sobeckým dohledem své snachy, která její penzi považuje za samozřejmou součást svého – po manželově delší nezaměstnanosti napjatém – rozpočtu. Paní Wattsová žije představou, že kdyby mohla své snaše utéct a ještě jednou se podívat do starého domova v téměř zaniklém městečku Bountiful na texaském venkově, našla by svou ztracenou sílu, důstojnost a mír duše. Pokusí se tedy znovu o útěk a po několika peripetiích (připomínajících road-movie) se dostane až na autobusovou zastávku ve městě sousedícím s Bountiful, kde ovšem padne do rukou šerifa, který už ví, že je hledanou osobou. Podaří se jí ho však přesvědčit, aby jí umožnil podívat se do starého domu. Jakkoli zjistí, že lidé, které v Bountiful znala, jsou již mrtví a že dům jejích vzpomínek už je jen ruinou, ze své zkušenosti a až iracionálním kontaktem se šťastnou minulostí načerpá nové sebevědomí a důstojnost, která jí dá sílu žít dál. Když se její syn a snacha znovu objeví na scéně, paní Wattsová souhlasí se svým návratem do lůna rodiny svého syna, protože je si jistá, že její poslední setkání s Bountiful s ní bude po zbytek života.

Hra měla premiéru v roce 1953. Za její filmovou verzi (v hlavní roli s Geraldine Pageovou) byl Horton Foote nominován na Oscara za nejlepší adaptaci (1985). Broadwayská inscenace byla v roce 2013 nominována na cenu Tony za nejlepší revival. Černošská herečka Cicely Tysonová získala ve stejném roce TONY za nejlepší ženský herecký výkon za roli paní Wattsové. Obsazení černošskými herci však není autorem předepsáno.

Texaský rodák Horton Foote (1916-2009) napsal za svůj dlouhý život více než 60 her – pouze osm z nich se však dostalo na Broadway. Dvakrát ale získal Oscara jako scénárista (Jako zabít ptáčka) a za hru The Young Man from Atlanta také Pulitzerovu cenu (1995).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz