Třicet devět stupňů (39 stupňů)

Titul v originále: 39 Steps

Žánr: komedie
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 1

Patrick Barlow (Velká Británie)

TŘICET DEVĚT STUPŇŮ (39 STEPS)

z angličtiny přeložil Pavel Dominik

3 m, 1 ž

komedie na motivy klasického špionážního filmu Alfreda Hitchcocka z roku 1935

Jde o dramatizaci Hitchcockovy filmové adaptace detektivní novely Johna Buchana (1915), klasická špionážní detektivka je zde adaptovaná na groteskní parodii.

Hlavní postavou (a v literární předloze zároveň vypravěčem) je Richard Hannay, britský vlastenec a světoběžník, který po dlouhém pobytu v jižní Africe našel v podvečer války s Německem útočiště v Londýně. Podivnou shodou okolností se Hannay dostane do nezáviděníhodné situace - v jeho bytě je zavražděna neznámá agentka a on se stane hlavním podezřelým. Začíná hon na domnělého zločince, během něhož se Hannay snaží nejen uprchnout, ale především nalézt a usvědčit pravé viníky, německé špióny, bažící po rozšifrování britského vojenského tajemství. Ležérní hrdina odjíždí s dýmkou v ruce do typicky mlžného Skotska, policie po něm vyhlašuje pátrání, je nucen překonávat klasická protivenství akčních hrdinů - prchá před policisty po střeše vlaku, hrozí mu nebezpečí ze strany zkorumpovaných politiků i úchylných starousedlíků, samozřejmě láme srdce žen, venkovanky Margaret i elegantní Pamely, která se stává jeho družkou na útěku a posléze i ženou jeho srdce. Společně se jim podaří probojovat se až k romantickému happyendu. Šifra je nakonec rozluštěna a záškodnická akce je zmařena - Británie vstupuje do války majíc v rukou vojenské tajemství svého nepřítele.

Tato groteskní komedie je určena pro čtyři herce - Hannayho hraje po celou dobu jeden herec, herečka hraje postavy tří žen (agentky Annabelly, vesničanky Margaret, osudové Pamely), zbylí dva muži hrají ostatní role (např. policisty, úchylné manžele, tajné agenty, učínkující ve varieté). Prvky převlekové komedie ještě více umocňují groteskno a udržují tempo hry.

Poprvé byla hra uvedena v červnu 2005 v divadle West Yorkshire Playhouse (režie: Fiona Buffini) , v srpnu 2006 měla premiéru v Tricycle Theatre v Kilburnu. Tato inscenace byla převedena v září 2006 do Criterion Theatre v londýnském West Endu, kde se nepřetržitě denně dodnes.
Inscenace získala Cenu Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku 2006. Česká premiéra proběhla v květnu 2008 v Dejvickém divadle v režii Davida Ondříčka (debut divadelní režie).

 

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz