Travelling Light

Titul v originále: Travelling Light

Autor: Nicholas Wright
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 10 ženy 4

Nicholas Wright (Velká Británie)

TRAVELLING LIGHT (SVĚTLO V POHYBU)

8 m, 4 ž, 1 chlapec

Příběh židovské komunity v malém městě ve východní Evropě na počátku 20. století. Motl Mendl se vrací po smrti svého otce fotografa na pár dní domů za tetou Tsippou. Místní obchodník Jacob ho však donutí, aby zůstal a natočil film o obyvatelích města, na který by se pak všichni chodili dívat. Motl se snaží protestovat, ale brzy zjistí, že Jacobovi nelze nic odepřít.

Když natočí krátký dokument o obyvatelích města, Jacob mu vnutí myšlenku natočení originálního filmu, se kterým by posléze objížděli okolní vesnice a vydělávali na něm peníze. Pustí se tedy do natáčení, jež financuje, a k Motlovu velkému rozhořčení i z velké části režíruje, Jacob. Zapojí se celá komunita: Jacobova žena Ida, dcera Rivka i zeť Izák, několik pracovníků z jeho továrny a jeho posluhovačka Anna, do které se Motl zamiluje, k Jacobově velké nemilosti.

Situace na place i mimo něj se ovšem vyhrotí. Jacob nevědomky a nevinně shazuje Motlovu autoritu a Anna Motlovi oznámí, že čeká dítě, které možná není jeho, ale Jacobovo, načež si Motl sbalí kinematograf a odjede věnovat se naplno filmům do Ameriky.

Celý děj prostupují monology o filmování úspěšného amerického režiséra Maurice Montgomeryho. Po několika indiciích se konečně v druhém dějství potvrdí, že Maurice je sám Motl, jen o několik let později. Plánuje další natáčení a obsazuje do něj v hlavní roli mladého, ale talentovaného herce jménem Nate. V poslední scéně hry se dozvídáme, že Nate je ve skutečnosti Mauricův vnuk (za předpokladu, že Annino dítě bylo jeho), kterého přivedla Ida do New Yorku.

Dynamická hra se poprvé hrála v lednu 2012 v Lyttelton Auditoriu Londýnského národního divadla.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz