Toyer

Titul v originále: Toyer

Autor: Gardner McKay
Žánr: detektivka
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Gardner McKay (USA)
TOYER (HRAČIČKA)
1 m, 1 ž (kocour - není ve hře důležitý)
psychothriller

Psychiatrička Maude se vrací po náročném dnu do svého opuštěného a odlehlého domu v kopcích nad Los Angeles. Má však nečekaného hosta. Peter, milý mladík, který ji na parkovišti před fitness centrem pomohl nastartovat auto, zazvoní u jejích dveří pod záminkou, že si u ní nechal kapesní svítilnu. Poté Maude požádá, jestli by si od ní nemohl zavolat, a ta ho, až potom co jí naznačí svoji homosexuální orientaci, pustí dovnitř.
Brzy se ukáže, že Peter není obyčejný mladík ale obávaný „Uspávač", vrah, který ženy nezabíjí, ale provádí jim lobotomii, aby na jejich bezvládných tělech poté mohl ukájet své zvrhlé choutky. Maude si vybral proto, že se jako lékařka stará právě o jím zmrzačené oběti. Začíná neúprosný souboj na život a na smrt mezi dvěma hlavními protagonisty. Mezi nejmrazivější momenty patří například ten, kdy Peter vysvětluje, že za hrozivou lobotomii mu ze zákona hrozí nanejvýš tříletý trest.
K největším zvratům pak patří moment, kdy Peter, poté co se Maude podařilo ho poranit nožem, předstírá, že je jen herec ze sousedství, který se podle Stanislavského metody zkouší vžít do pocitů masového vraha. Maude mu uvěří a nakonec s ním stráví romantickou noc. Ráno se Peter pokouší svůj hrůzný čin dokončit. Maude ho však odhalí, podaří se jí ho uspat a vrah se tak nakonec sám stává obětí své hrůzné metody.
Toyer je především přímočarý thriller, který ukazuje hrozivou fyzickou převahu psychopata a hrůzu jeho oběti, lidskou schopnost uvěřit iluzím, stejně tak způsob, jakým se mohou věci nakonec vždy nečekaně obrátit.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz