Towards the End of the Asparagus Season

Titul v originále: Aan het eind van de aspergetijd

Autor: Frank Houtapples
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 4

Frank Houtapples (Holandsko)

AAN HET EIND VAN DE ASPERGETIJD / AT THE END OF THE ASPARAGUS TIME

(NA KONCI CHŘESTOVÉ SEZÓNY)

4 ž

komedie

Na konci chřestové sezóny v Limburku se každá ze tří sester středního věku konfrontuje s tím, čeho dosáhla v dosavadním životě. Francien se stala herečkou a vede svůj, v očích místních neřestný, život v Amsterdamu, zůstala bezdětná a nemá stálého partnera. Aggie provozuje celý svůj život jediné kadeřnictví ve městě. Její nadějí do budoucna je plán, že její dcera Sofie živnost převezme. A konečně Kitty je provdaná za Wima, místního lékaře, a řadu let pracovala pro charitativní organizace jako Náhradní rodiče. V pozadí Aggiena dcera Sofie, které je přes dvacet, flirtuje: právě se poprvé zamilovala do ilegálního polského dělníka, který pracuje jako pomocník při sklizni chřestu na sousedním statku.

Když Francien přijede k Aggie na návštěvu a chystá se u ní přespat, tři sesty spolu stráví večer. Láhev destilátu na stole způsobí, že ze skříně začnou vylézat dosti zajímaví kostlivci. Ukáže se, že Kittyino manželství je fraška, Wim je totiž je homosexual. Francienina kariéra vlastně nikdy pořádně nezačala a ona se pohybuje ve vyježděných kolejích. A Aggie druhý den ráno zradí svoji dceru. Namluví Polákovu zaměstnavateli, že muž Sofii napadl a poradí mu, aby ho propustil.

Současná komedie mravů zkoumá, jak ženy bojují se stárnutím, a ptá se, co pro ně ještě rodinné – zde sesterské – vztahy znamenají.

Frank Houtappels (1968) je holandský herec, dramatic a scénárista. Amsterdamskou divadelní školu absoloval v roce 1992, kromě herecké dráhy v divadle, televizi a filmu, se od roku 1995 uplatňuje i jako autor divadelních her pro přední holandská divadla (např. Blind Date (Schůzka naslepo), De Potvis (Na mělčině, uvedlo divadlo Kalich), pro televizi a film (např. Yes sister, no sister). Jeho hry i scénáře jsou současné komedie mravů, reflektující kulturu holandské střední třídy.

Text máme k dispozici v anglickém překladu i holandském originále.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz