Totally over You

Titul v originále: Totally over You

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 8

Mark Ravenhill (Velká Británie)

TOTALLY OVER YOU

7 m, 8 ž a studenti dramatického kroužku

„Komedie pro mladé herce" se odehrává, jak předepisuje autor, na holé scéně, na níž nic nemá indikovat, kde se nacházíme. Ravenhill si jako vzor vzal Molièrovy Směšné preciózky a rozvinul podobný jednoduchý příběh zasazený do současnosti. V jeho středu stojí čtyři mladé páry středoškoláků. Dívky jsou tak posedlé kultem celebrit a slávy, že se samy chtějí stát slavnými. Vymyslí si „nejsnazší" cestu ke slávě - chodit s někým hodně známým. Proto se rozejdou se svými přáteli, kteří je „brzdí v kariéře". Zoufalí odvržení kluci najdou východisko a způsob pomsty: vytvoří fiktivní kapelu Awesome (Hrůzostrašní) a s pomocí studentů hodin dramatické výchovy připraví vše, co patří ke zrození kapely a celebrit - vystoupení, stylisty, vizážisty a hlavně tiskovou konferenci, které se zúčastní i jejich bývalé dívky. Ty si uvědomí svoji chybu a chtějí se k nim - marně - vrátit. Jedinou výjimku přestavuje ústřední dvojice Kitty a Jake - Jake není schopen na Kitty zapomenout, a proto se rozhodne ve hře pokračovat. Nakonec je donucen přiznat pravdu. Hra končí jejich nesmělou definicí toho, co je to láska.

Hra se zabývá především zvrhlostí masmédií a jejich vlivem na mladou generaci, vytvářením fiktivních idolů a honbou za nesmyslnými sny. Zároveň, ve druhém plánu, se v ní uvažuje o kouzlu a síle herectví a „hraní rolí" vůbec.

Text je součástí vzdělávacího projektu Národního divadla (National Theatre Education Department) a to předurčuje jeho didaktický charakter i jeho budoucí použití.

Hra je z roku 2002, uvedena byla v roce 2003 v rámci projektu Národního divadla National Theatre Festival Connections.

mlj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz