Tooth of Crime

Titul v originále: Tooth of Crime

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 1

Sam Shepard (USA)

TOOTH OF CRIME

7 m, 1 ž

Podtitul zní: Hra s hudbou ve dvou dějstvích. Hra je stylizovaným podobenstvím o střídání celebrit hudebního průmyslu. Dialogy střídají písně.

Rocková hvězda na ústupu, zpěvák Hoss, se domohl k velkému majetku; zaměstnává celou suitu poskoků, včetně řidiče Cheyenna, vlastního "lékaře", který má ovšem při ruce jiné látky, než léky, a asistentku Becky. Hoss má zrovna špatné období, ztrácí sebedůvěru a potřebuje se ujistit, že na trhu stále něco znamená. Nejdřív si zavolá astrologa, který ho ujistí, že podle postavení planet jeho čas teprve přijde. Pak si pozve D. J. Galactic Jacka, aby ho informoval o aktuálním stavu hitparád. Galactic Jack mu také prorokuje budoucí vítězství. Hosse to ale neuklidní, jeho obavy z nastupující nové generace stupňuje pocit vlastního stárnutí a únava z neustálého soutěžení s konkurencí.

Pozve do svého sídla zpěváka Crowa, jímž se cítí být nejvíc ohrožen. Po oťukávacím rozhovoru se odehraje regulérní zápas o vedoucí pozici za přítomnosti rozhodčího. V písňovém souboji, improvizovaném dialogu, rozhodčí vyhlásí vítězem Crowa a vyslouží si za to od Hosse kulku do hlavy. Hoss se s Crowem snaží vyjednávat, žádá ho, aby ho naučil svůj styl. Crow souhlasí, dohodnou se, že za to dostane veškerý Hossův majetek, a začínají lekce nového image. Hossovi se to daří, ale cítí, že to není on, není tak přizpůsobivý jako Crow. Nacpe si tedy pistoli do úst a ukončí své trápení sebevraždou. Crow přebírá Hossovu asistentku Becky a nastupuje na jeho místo v hudebním průmyslu.

jbo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz