Too Fast

Titul v originále: Too Fast

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 8

Douglas Maxwell (Velká Británie)

TOO FAST (MOC RYCHLE)

4 m, 8 ž

V sakristii kostela se ke svému prvnímu vystoupení připravuje pěvecký sbor „Sensation Nation“. V jeho čele je entusiastická DD, která své „svěřence“ přesvědčuje, že jednou společně zabodují v televizní soutěži „Británie má talent“. Tohle vystoupení je o to zvláštnější, že skupinka náctiletých bude zpívat na pohřbu své spolužačky Ali, která zemřela při autonehodě.

Mimořádné setkání v mimořádné situaci a za mimořádných okolností je příležitostí pro dvanáct mladých herců; text v silné tradici dramat pro náctileté nabízí příležitost typově diferencované skupině rozehrát vztahovou hru, v níž každý ze zúčastněných má svou jasně danou roli: dominantní, mírně vypočítavá DD, nerozhodný Sean, snaživá Nadja... Nejde však jen o snahu pěvecky uspět, ale i o otázky smrti (tváří v tvář předčasnému úmrtí ostatně aktéři právě stojí), přátelství a také odpuštění. Na závěr hry se totiž objevuje Jake, který byl s Ali v osudnou chvíli autě a z místa nehody (za níž ale nemohl) utíká. Jake – nejvíc zasažený pocitem viny – se na konci s Ali v jakémsi metaforickém rozloučení setkává. Dojde odpuštění a naděje do budoucna.

Hra má pedagogicko-didaktický charakter a hodí se zejména pro školní divadla.

Autor se narodil v roce 1974 ve Skotsku. Napsal mnoho her, jeho prvotinu Our Bad Magnet uvedlo divadlo Thon v Glasgow v roce 2000. Hru Helmet spoluprodukovala divadla Traverse v Edinburghu a Paines Plough, inscenace objela Velkou Británii a uváděla se i v Soho a později v Schauspielhausu ve Stuttgartu atd., úspěchy zaznamenaly i další jeho texty pro teenagery.

Hra byla poprvé uvedena v rámci divadelního projektu pro studentská divadla National Theatre Connections 2011 na scéně Cottesloe Národního divadla v Londýně 29. června 2011, nastudovalo ji divadlo Scarborough Youth Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz