Toksyny

Titul v originále: Toksyny

Autor: Krzysztof Bizio
Žánr: hra
Jazyk: polština
Postavy: muži 2

Krzysztof Bizio

TOKSYNY (Drogy)

2 muži

Hra obsahuje 5 kratších příběhů z prostředí drogových dealerů a lidí s temnou minulostí. Jednotlivé epizody na sebe nenavazují a jejich dějová linie je jakoby vytržená z kontextu.

Epizoda o zabíjení

Mladší muž sedí svázaný s roubíkem v ústech. Starší muž ho obviňuje z vraždy jeho syna. Mladší zapírá, ale po delších hrozbách přiznává, že je možné, že několik lidí zabil v opilosti a pod vlivem drog. Jeho osud není vyjasněn.

Epizoda o nakupování

Starší muž je ředitelem společnosti, která se zabývá distribucí drog. Chce povýšit Mladšího na regionálního ředitele společnosti.Ten je ochoten vzdát se pro toto místo všeho, kromě svého tetování na rukou. Konflikt nastává ve chvíli, kdy se cítí pod nátlakem svého nadřízeného, který mu nařizuje tetování odstranit, a odmítne vyšší post.

Epizoda o lásce

Mladší vystupuje jako dealer drog a kradeného zboží. Rozhovor se odehrává mezi Mladším a Starším, který je jeho stálým zákazníkem. Ke konci dialogu se Mladší dozvídá, že Starší je jeho otec, který opustil rodinu po jeho narození. Otec žádá aby ho syn vyslechl, syn nedokáže odpustit a odmítá se s ním bavit.

Epizoda o osamělosti

Zemřelý ředitel dětského domova ve své závěti požádá dva muže, aby se v určený den sešli na stejném místě a každoročně tak očekávali jeho příchod. Podivné setkání se odehrává mezi Mladším a Starším. Oba jsou bývalí chovanci domova a známí ředitele. Poznávají sami sebe, svou minulost. Zemřelý ředitel přichází jen náznakem, ve snu Mladšího.

Epizoda na zakončení

Mladší muž vyčítá svému otci, který je přivázán k židli, jeho alkoholismus, nedostatek lásky a nedodržení určitého slibu. Otec ignoruje jeho výlevy, a tím ještě více provokuje agresivitu syna. Příběh graduje ve chvíli, kdy v zoufalém afektu syn zabíjí svého otce ranou z pistole.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz