Tlačítko

Titul v originále: Tlačítko

Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Michal Jakl

TLAČÍTKO

2 m, 2 ž, 3 hlasy

Manželé Eva a Kamil řeší problém - Kamil má splín a chce spáchat sebevraždu, popř. zničit celý svět, ani jedno se mu však nedaří. Okolí tyranizuje jízlivým humorem a cynickými protivnými poznámkami, které se zdají být vtipné jen jemu.

Imaginární tlačítko, které by všechno smetlo z povrchu zemského a vyřešilo tak i jeho deprese, považuje za jediné řešení. Eva jeho nálady se svatou trpělivostí snáší, dokonce zmíní, že má milence, leč Kamilovi se to zdá být jedno - řekne, ať ho klidně Eva pozve na návštěvu.

To je poslední kapka - Eva opravdu svého milence, psychologa Miloše Čížka, pozve a ten zůstane zaraženě stát ve dveřích, když spatří Kamila. Eva jej však před manželem donutí jít s ní do ložnice, což Kamil lhostejně pozoruje a komentuje. Ze sexu ovšem nic není, Čížek je z celé situace pochopitelně nervózní. Muži se tedy pomalu seznámí a spolu s Evou začínají diskutovat nejen o Kamilových problémech - tyto výměny názorů jsou zcela ve stylu anglické konverzační komedie. Čížek vyprovokovaný Kamilovým negativismem zvedne telefon a tvrdí, že zná způsob, jak vyřešit Kamilovy deprese. Po chvíli se objeví prostitutka Verona, která se snaží pragmaticky přinutit Kamila k sexu - opět v ložnici. To se ale nezdaří, Kamil Veronou opovrhuje a čtveřice se tak setká u společného stolu, kde opět řeší různé, např. psychologické problémy (vtipná scéna s psychologickou hrou „na intimní zpověď" s papírovými taškami na hlavách všech postav).

Když se Verona po důkladnějším seznámení s ostatními pochlubí, že koupila v hypermarketu podivné tlačítko, které umí zničit svět, dochází k obratu. Po prostudování manuálu začne ležet i Kamilovi na srdci osud lidstva a i když všichni považují výrobek za obchodní trik, nikdo se neodváží tlačítko stisknout. Naopak představa odchodů plných tlačítek, která dovedou zničit svět, zburcuje všechny k činu a začíná horečnaté telefonování s výrobcem tlačítka (rozhovor s pracovnicí klientského servisu s klasickým opakováním naučených frází).

Pragmatická Verona, která má již celé komplikované situace plné zuby, řekne Evě mezi čtyřma očima, že je Kamil impotentní, což si Eva nemyslí, nicméně Kamil se tak opravdu chová. Poté Verona přijme peníze a odchází za dalším zákazníkem.

Čížek navrhne zavolat na policii kvůli nebezpečí katastrofy, policista si však myslí, že je všechno legrace, a prokáže se svým kolegou typicky policejní „bystrost". Kamilovi už docházejí nervy a chtěl by tlačítko stisknout a všechno skončit. Naštvaný Čížek už jej nemůže vystát a odchází jako muž činu řešit situaci.

Eva s Kamilem spolu znovu zůstanou sami. Eva se smířlivě ptá Kamila, co se s ním děje, ten však stále reaguje cynicky, sarkasticky a ublíženě. Nicméně nakonec Eva prolomí Kamilovy bariéry, donutí ho zvednout se a dokázat jí v ložnici, že jejich vztah není v troskách. Tlačítko si raději berou s sebou, aby snad nenapadlo některého z diváků zmáčknout ho.

Jedná se o skvělou konverzační komedii s jadrnými a svěžími dialogy. Hlavním tématem je manželská krize, která se zdá mít na konci šanci na šťastné vyřešení. Misantrop Kamil, rázná Eva, intelektuálský Čížek, plebejská Verona, stejně jako pracovnice zákaznického centra či policisté mají čitelné charaktery, hra má spád a vtipný přehledný děj.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz