Tin Horizon

Titul v originále: Tin Horizon

Autor: Orlando Wells
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 2

Orlando Wells (Velká Británie)
THE TIN HORIZON (PLECHOVÝ OBZOR)
7 m, 2 ž

Zápletka, která připomíná motivy z Orwellova 1984, Burgessova Mechanického pomeranče či Huxleyho Konce civilizace nás zavádí do mrazivého světa po jaderné katastrofě. Jsme v budoucnosti, ve Městě, kde se očím říká čočky, rakvím krabice na kosti a kde existuje místo, kterému se říká záhadně Prázdná čtvrť a o němž se mluví jen šeptem. Životní prostředí je tak zamořené, že zde neustále padá černý déšť, kterým slunce nikdy nepronikne. Ve Městě, ovládaném totalitním systémem zvaným Korporace se pořádají hony na nežádoucí osoby, nevyhovující z hlediska eugeniky.
Vladimír Hill (38) je vědec, který ve třiadvaceti letech objevil lék proti rakovině, ale posléze se stal vládním poradcem právě pro politiku eugeniky. Svou kariéru však zřejmě opustil, protože ho poznáváme jako majitele preparátorské dílny. Tady, uprostřed vycpaných ptáků, přežívá spolu se svým pomocníkem, čtrnáctiletým hrbáčkem Vopruzem. Malý Quasimodo tento morbidní azyl od svých devíti let neopustil, sní o světe nahoře, tančí s koštětem na klasickou hudbu, miluje Grace Kellyovou a plánuje svou budoucnost u cirkusu.
Vladimírova oáza klidu nicméně brzy vezme za své. Do jeho dílny vpadne Meteora, žena z jeho minulosti, v doprovodu svého milence Ziada a neodolatelného hrdlořeza, bodyguarda Valta. Meteora kdysi Vladimíra opustila a spolu se Ziadem se stala šedou eminencí v řadách opoziční síly - Povstalců, bojujících proti Korporaci. To ona kdysi přivedla do čela Povstalců Saula, jejich nynějšího vůdce. Pod jeho vedením se ovšem z Povstalců stává fundamentalistická organizace, jejíž hlava se považuje za Mesiáše.
Meteora a Ziad hledají u Vladimíra pomoc. Chtějí totiž napravit dávnou chybu a Saula zavraždit. To všechno se dozvídáme z flashbacků, které se ve hře střídají s výstupy Meteořiných pronásledovatelů z obou válčících stran - dvou špionů i samého šéfa Korporace Luciena, jakož i samotného vůdce povstalců Saula. Postupně však pochopíme, že Vladimír má ještě jedno tajemství a vyšší cíl, v jehož zájmu neváhá vystavit riziku dokonce i ženu, kterou miloval.
Vopruz je totiž jeho a Meteořin postižený syn, který přežil experimenty, jež na něm prováděli lékaři Korporace. Vladimír se stáhl z profesního života, aby mohl své dítě chránit. Teď se však on a spolu s ním i celá jeho „rodina" ocitla v pasti, z níž není úniku...
Tíživý svět hry vyvažují kromě suchého britského intelektuálního humoru monty-pythonovské výstupy nejistého bodyguarda Valta (26) a pubertální úlety mladičkého Vopruze. Plechový obzor je slibným jevištním debutem mladého herce Orlanda Wellse (1973), syna slavné britské herečky Susannah Yorkové. Hra byla s velkým ohlasem uvedena v dubnu 2009 na přední londýnské fringe scéně Theatre 503.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz