Tiché šedi zimního dne v Ostende

Titul v originále: De stille Grijzen van een winterse dag in Oostende

Autor: Karst Woudstra
Žánr: hra
Překladatel: Sylva Hulová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 3

Karst Woudstra (Nizozemí)

TICHÉ ŠEDI ZIMNÍHO DNE V OSTENDE (ENSORIÁDA)

(DE STILLE GRIJZEN VAN EEN WINTERSE DAG IN OOSTENDE)

5 m, 3 ž

Hra z roku 1993 - komplikovaná psychologická hra postav, využívající principu divadla na divadle. Inspirována belgickým malířem Ensorem kvůli jeho oblibě tématu masky, pod kterou podle něj leží skutečná identita člověka.

Melchior de Zwaan je nadšený, i když nepříliš úspěšný divadelník. Díky své zámožnosti (rodina zbohatla na výrobě mýdla) si může dovolit pro zábavu celé léto roku 1905 inscenovat několik her podle svého uvážení, do kterých zapojuje celou rodinu, přátele i okolí. Jednotlivé postavy (a s nimi i divák) díky vybraným hrám (divadlo nó, Hamlet, francouzská opereta, Marivaux a Britannicus) začíná chápat jeho složitý komplot, který z jakési zvrhlé lásky nastražil na svého mladšího bratra Nicholaase.

Když pozve do vedlejší vily, kterou také vlastní, na letní pobyt zchudlý mladý pár Scharrenburgů z Bruselu, je si dobře vědom, že s nimi přijede Konstantova sestra Edith, trpící tuberkulózou v pokročilém stadiu. Vše nastraží tak, že Nicholaas se do Edith zamiluje a nakonec se také sám nevyléčitelnou nemocí nakazí.

V posledním dějství na vánoce 1905 se všichni loučí s létem a jeden s druhým. Milenec Aurélie de Zwaan Roderik Negenman odjíždí do Egypta, Nicholaas na léčení do Švýcarska, Melchior na Sicílii. Edith stále pomalu, ale jistě umírá. Nicholaas nakonec v zoufalství vytáhne revolver a má podle textu zastřelit Melchiora, ale podle všeho spáchá sebevraždu, a tak nejvíc potrestá svého milovaného bratra - velkého manipulátora s lidskými osudy.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz